Çimento Zammı Müteahhitleri Kızdırdı!


Daha önce yaptıkları zammı geri çeken çimento şirketleri aldıkları ani bir kararla çimentoya yüzde 50 zam yaptı. Oysa Ocak ayında yüzde 40 zam yapılacağı açıklanmış fakat tepkiler üzerine iptal edilmişti. Bu şekilde yapılan çimento zammı müteahhitleri kızdırdı .

Çimentoya yapılan yüzde 50 zammı Rekabet Kuruluna götürmeye hazırlanan Müteahhitler, iş bırakma eylemi yapmaya da hazırlanıyor. 

Şantiyeler Durur

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) çimentoya yüzde 50 zam yapılmasına tepki göstermek için şantiyeleri durduracaklarını belirtti. 

Çimento firmalarının zam açıklamasının ertesi günü zamlı tarifeden satışlara başlamasına sektör temsilcileri tepki gösterdi.

Konu ile ilgili konuşan temsilcilerin tepkileri şu şekilde;

İzmir Müteahhitler Federasyonu (İMFED) başkanı Ziya Dağlıer;

Kabul Edilebilir Hiçbir Tarafı Yok

Son dönemde çıkan yönetmeliklerle, faizlerin yükselmesiyle, dövizdeki artışlarla ve inşaat maliyetlerindeki artışla inşaat sektörünün önü iyice tıkandı. Böyle zor bir süreçte çimento firmalarının çıkıp yüzde 50 zam yapmasının kabul edilebilir hiçbir tarafı yok. Çimento şirketleri inşaat firmalarını daha da çıkmaza sokuyor. Bu zamları rekabet kuruluna götüreceğiz. İnşaat sektörünün sorunu herkesin sorunu. Bu zammın hemen geri çekilmesi gerekiyor. Maliyetlerimiz çok artmış ve konut fiyatları hiç artmamışken bu zammı kabul etmemiz mümkün değil. Bu zamlar karşısında sessiz kalmayacağız. Tepkimizi ortaya koyacağız.

Bir başka temsilci, İzmir Müteahhitler Derneği başkanı İslam Yıldırım;

Bu Zammı Kınıyoruz

Çimentoya yapılan bu zammın hiçbir gerekçesi yok. Yapılan bu zammı kınıyoruz. Çıkıp yüzde 50 zammın nedeni açıklasınlar kabul edelim. Çimento yerli hammadde ile üretildiği için dövizdeki artıştan çok az etkilendi. Buna rağmen yüzde 50 zam yapmaları fırsatçılıktır. Birçok müteahhit arkadaşımız yüksek maliyetlerden dolayı inşaata başlayamıyor. Arsa sözleşmesi imzalayan çok sayıda arkadaşımız yaptığı masraflara rağmen sözleşmelerini iptal ediyor. Zaten satışların yavaşladığı bu süreçte yapılan bu zamlar durumu daha da güçleştiriyor. Derneğimizin çatı kuruluşu İMKON daha önce iş bırakma çağrısında bulunmuştu. Yapılan zamlar üzerine yeniden iş bırakma çağrısı yapılacaktır. Zamlar geri çekilmediği taktirde konfederasyonumuzun öncülüğünde İzmir’deki müteahhitler olarak iş bırakma eylemine gideceğiz.

Diğer temsilci, Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği (KAMDER) başkanı Niyazi Gültekin;

Art Niyetten Kaynaklanıyor

Türkiye Çimento Mühtasilcileri Birliği enflasyonla mücadele kapsamında yüzde 40 zammı geri çektiklerini açıklamasından 1 ay sonra bu kez yüzde 50 zam yapmaları tamamen art niyetten kaynaklanıyor. Çimento şirketleri enflasyonu düşürmek için değil yükselmek için mücadele ediyor. Gıda ve sebze-meyve fiyatlarında aşırı artış yapan firmalara müdahale edip ceza kesen Ticaret Bakanlığı’nın haksız bir şekilde yüzde 50 zam yapan çimento firmalarına da müdahale etmesini bekliyoruz. Tamamen kâr odaklı olan bu zamları kınıyoruz.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz