Doğuyu Yukarılara Taşıyacak Cazibe Merkezleri Programı!

Cazibe Merkezleri Programı’na 92 milyar liralık yatırım, 365 kişilik de istihdam başvurusu geldi. Türkiye’nin doğusunu yukarılara taşıyacak Cazibe Merkezleri Programı’nın son resmi rakamlarını içeren tablo netleşti.

En çok yatırım başvurusu alan ilk beş il ise şöyle ;

Şanlıurfa (450)

Diyarbakır(374)

Mardin(336)

Malatya(334)

Elazığ(229)

Fakat toplam yatırımın büyüklüğünden ötürü Erzurum 20,3 milyar lirayla öne çıktı.

Toplamda 365 bini aşkın istihdam taahhüt edilen 23 il arasında Şanlıurfa, Malatya, Diyarbakır, Elazığ, Batman ve Mardin ve Erzurum 20 binin üzerinde kişiye istihdam sağlayacak iller olarak dikkat çekiyor.

Liste incelendiğinde bin kişi altında istihdam çeken tek il 911 kişiyle Tunceli görünüyor.

19 başvuruyla son sırada yer alan Ardahan, 24 yatırım başvurusu alan Tunceli’yi geride bıraktı.

Programın duyurusu Başbakan Binali Yıldırım, ilk 4 Eylül 2016’da Diyarbakır’da yaptı. 24 Ocak 2017’de Başbakan Yıldırım, programa yönelik başvuruları başlattıklarını Ankara’da açıkladı. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, programın iyi anlaşılması için il il dolaştı. Malatya, Şanlıurfa, Elazığ, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Mardin, Erzurum, Erzincan ve Van’da programı iş adamlarına anlatan Elvan, esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Yeni Şafak× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz