Dünya Genelinde Konut Fiyat Alarmı

Faiz oranlarının düşmesiyle artan konut talebi fiyatları yükseltince, dünya genelinde sektör alarm vermeye başladı. Ciddi bir düzeltme bekleyen uzmanlara göre; İsviçre, Kanada ve Avustralya risk listesinin ilk sıralarında. Akıllara 2008 krizini getiren değerlendirmede, metropoller arasında da Londra, gayrimenkul fiyatlarında çöküş sinyali veren yerler arasında sayılıyor.

Çoğu gelişmiş ülke ekonomisinde hem ticari gayrimenkul hem de konut fiyatlarının çok hızlı arttığı, aşırı ısınan bu piyasalarda büyük fiyat düşüşleri yaşanabileceği uyarısı yapan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) baş ekonomisti Catherine Mann; ev fiyatlarının 2000’den bu yana ikiye katlandığı Kanada'ya dikkat çekti. 2016’da ekonomisi sarsılan İsveç’in de risk altında olduğunu değerlendiren OECD, bu ülkelerde fiyatların istikrarlı bir emlak piyasasıyla örtüşmeyecek kadar yüksek olduğunu vurguladı. Riskli ülkeler arasında Yeni Zelanda’yı da sayan OECD’nin kasım ayında yayınladığı rapora göre, örgüte üye ülkeler genelinde konut fiyatları yılda ortalama % 2.5 artıyor.

Ülkemizin de üye olduğu OECD’ye göre; İngiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Avusturya ve İsveç’te konut fiyatları aşırı yüksek olduğu halde artış devam ediyor. Hollanda, Finlandiya, Norveç ve Belçika’daysa, normalin üzerine çıkan fiyatlar düşme eğiliminde. Fiyatların değerinin altında olduğu ancak, yükselmeye başladığı Almanya’nın yanı sıra; zaten düşük olan fiyatlardaki aşağı yönlü hareketin sürdüğü; Portekiz, Yunanistan, Japonya ve Güney Kore de araştırmada yer alıyor. ‘Mortgage Krizi’nin başladığı Amerika Birleşik Devletleri’nde son iki yıldır fiyatların artmakta olduğu belirtilirken, İtalya ve İspanya’daki hızlı düşüş grafiğine de dikkat çekiliyor.

Daha önce benzer bir uyarı yapan İsviçreli finans kuruluşu UBS’in 2016 Küresel Emlak Balonu Endeksi’ne göre, son beş yılda emlak fiyatlarındaki artış sonucu balon oluşma riskinin en yüksek olduğu şehirler; Vancouver, Londra ve Stockholm. Sidney, Münih ve Hong Kong’ta da değer artışının normalin üstünde olduğunu belirten UBS; balon oluşumu riskinin en yüksek seyrettiği ülkelerde emlak fiyatlarının 2011’den beri yaklaşık % 50 yükseldiğini vurguladı. Aynı dönemde diğer finans merkezlerinde bu artış oranı % 15’ten bile aşağıdaydı. Fiyatlardaki aşırı şişmeye düşük faiz, küresel sermaye akışı ve yatırımcıların getiri konusundaki iyimserliğinin yol açtığı kaydedilen UBS raporunda, başta Amsterdam, Zürih, Paris ve Cenevre olmak üzere, tüm Avrupa kentlerinde emlak fiyatlarının aşırı değerlendiği belirtildi.

İngiliz bankacılık grubu Barclays de; yıllarca süren düşük faizin konut talebini artırdığını, böylece Avrupa genelinde fiyatlar yükselirken, bazı ülkelerde kırılgan bir piyasa oluştuğunu raporladı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) bünyesinde faaliyet gösteren Sistemik Risk Kurulu (ESRB) bu ülkelere ilişkin bir uyarıyı paylaştı. Barclays, bu stresin 2017’de çoğalacağını ve bir noktada piyasalarda düzeltme başlayacağını öngörüyor. ESRB’nin skor tablosuna göre, en büyük riski 2.2 puanla İsveç taşırken, onu Lüksemburg ve İngiltere izliyor.

Kaynak: Dünya× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz