Dünyanın Âşık Olduğu Kapadokya Alarm Veriyor!


Kapadokya, 60 milyon yılda oluşan ve birinci derece arkeolojik ve doğal sit alanı olan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan ülkemizin cennet köşelerinden biri. Fakat kaçak ve ruhsatsız yapıların kayıt altına alınması için başlatılan imar barışı, bu bölgede kaçak yapılaşmanın hızlanmasına sebep oldu. Bu durumda “Dünyanın Aşık Olduğu Kapadokya Alarm Veriyor!” denmesine yol açtı.

Hürriyet gazetesi muhabirlerinden Selahattin Sönmez ve Aysel Alp'in haberlerine göre, Kapadokya bölgesinde ki peribacalarında ve mağaralarda kaçak yapılaşma hızla artıyor. Aşk Vadisi, Güvercinlik, Çavuşin, Görkündere Vadisi’nde birçok yeni otel, kafe, villa, ahır yapılarak tarih yok ediliyor.

Tarihin Çığlıkları!

Bölgedeki vatandaşlar, “İmar affıyla tarihi mağaralar ve vadilerde yapılan inşaat, büyütme tadilatı, iş makinelerinin sesleri, tarihin çığlıkları gibi kulaklarımızı tırmalıyor. Açıkçası Kapadokya imar affına kurban ediliyor!” diye konuşuyor. 

1 Ocak 2018’den önce yapılmış olan imara aykırı yapıları kayıt altına almak için çıkarılan imar barışını fırsat bilen vatandaşlar, Ortahisar, Avanos, Ürgüp, Uçhisar ve Göreme'de yaklaşık 10 bin hektarlık alanda birçok yeni yapı inşa etti. Hazine arazisini işgal eden de oldu, sit alanına ahır, bağ evi yapan da. Hafriyatları ise Aşk Vadisi’ne, Kılıçlar Vadisi’ne döküldü.

Bunun yanında daha önceden inşa edilen çok sayıda otel, kafe, restoran ve konut sahibi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurarak yapı kayıt belgelerini aldı. Kaçak alanı olanlar ise yapı kayıt belgesinde alanı çok daha büyük göstererek, kaçak alanı iki-üç kat genişletti.

Ne Gerekiyorsa Yapılacak!

Ne gerekiyorsa yapıldığını söyleyen Nevşehir Valisi İlhami Aktaş: “İmar barışını istismar edenlerle ilgili emniyet, jandarma, çevre ve şehircilik, milli parklar, kültür ve tabiat varlıkları koruma kurulumuz gerekli işlemleri yapıyor. Savcılıklara suç duyurusunda bulunuyoruz. Yıkımın belli prosedürleri var, bunları da belediyeler yürütüyor. Vatandaşın yapı kayıt belgesi alması oteli açabileceği anlamına gelmez. Bunun şartları var, incelemesi var. At çiftlikleri rahatsız edici olabilir ama burası güzel atlar ülkesi, vatandaş kendi arazisi üzerinde bunu yapıyor. ATV ve atlar, balonların kalkamadığı havalar için turistlere alternatif olarak sunuluyor” dedi.

Yetkililer ise, vatandaşların imar barışını yanlış yorumlandığını vurguladı. Gelen ihbarlara göre, günlük olarak 4-5 kaçak inşaat tutanağı tuttuklarını anlatan yetkililer, “Çünkü Kapadokya yaşayan bir bölge. Peribacası oluşumu sürüyor. Kızılçukur Vadisi’nde küçük peribacaları vardır, bunlar milyonlarca yılda büyüyecek ve diğerleri gibi olacak” diye konuştu.

Yapı Kayıt Belgesi Alınsa Dahi İptal Edilecek!

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Solmaz ise imar barışının 1 Ocak 2018’den önce yapılmış olan yapıları kapsadığını ifade ederek şu şekilde konuştu: “Temmuzdan itibaren barışa aykırı olarak yapılan, 100’ü aşkın kaçak inşaat için suç duyurusunda bulunduk. Bunların yıkımı belediyelerin yetkisinde. Kâğıt üzerinde çok işlem yaptık. Bu yapı sahipleri başlarını büyük belaya soktular. Savcılıklarca ifadeye çağrılacaklar. Yapı kayıt belgesi aldılarsa bile iptal edilecek. Hem kültür varlıklarını tahrip etmekten 2 yıldan 5 yıla kadar hem de İmar Yasası’na aykırı davranmaktan, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle haklarında iki ayrı suçtan dava açılacak. Belediyelerin bu kaçaklara, yıkımları için 1 ay süre tanımaları, ardından da onlar yıkmamışsa belediyenin yıkması gerekiyor” dedi.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz