Dünyanın En Büyüğünün Adı İstanbul Havalimanı! 


Dünyanın en büyük ve en modern havalimanının adı İstanbul Havalimanı oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış konuşmasında yeni havalimanının isminin "İstanbul Havalimanı" olacağını duyurdu. 

 Havalimanın adı "İstanbul" oldu

Dünyanın en büyük havalimanı projesinin adının ne olacağı uzun süredir merak ediliyordu. Yapılan anketlerin, tartışmaların sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan son noktayı koydu ve yeni havalimanının adı İstanbul Havalimanı dedi.

Başlangıç etabı 90 milyon yolcu

2023 yılında tamamlanacak olan İstanbul Havalimanı'nın tüm etapları bittiğinde yolcu kapasitesinin 200 milyona kadar çıkabileceğini belirten Erdoğan, konuşmasına şöyle devam ettiı:

"İlk etabı yılda 90 milyon yolcu kapasitelidir. Bu, tüm etaplar bittiğinde 150 milyona yükselecek, gerekirse 200 milyona çıkartılabilecektir"

Yeni havalimanın rakamlarına bakacak olursak; İstanbul Yeni Havalimanı KDV dahil 26 milyar 140 milyon avroluk yapım, işletme ve devir bedeliyle ihale edildi. Limak/Kolin/Cengiz/Mapa/Kalyon Ortak Girişim Grubu'nca kazanılan ihalenin ardından İstanbul Grand Airport (İGA) ismiyle şirket kuruldu. Yeni havalimanı şehir merkezinden 35 kilometre mesafede, Çatalca, Göktürk Arnavutköy kavşağında ve Terkos Gölü’ne yakın toplamda 76,5 milyon metrekarelik bir alanda inşa edildi.  İlk etabın hizmete açılması için 6 milyar avroluk yatırım yapıldı. Yerli ve yabancı 250'nin üzerinde mimar ve 500'den fazla mühendis çalıştı.

Bu güne kadar sıfırdan inşa edilen en büyük havalimanı olma özelliğini taşıyan İstanbul Havalimanı'nı yılda 200 milyon yolcunun kullanması bekleniyor. 250 havayolu şirketine hizmet verecek olan havalimanına günde 2 bin uçak iniş kalkış yapabilecek. 6 bağımsız pistin yer alacağı havalimanında pistler toplam 500 uçak kapasitesine sahip olacak. Havalimanında 70 bin araçlık açık ve kapalı otopark bulunuyor.

31 Ekim'de Ankara’ya

İlk uçuş 31 Ekim'de saat 11:30'da yapılacak ve Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Ankara seferi olacak. THY’nin kinci seferi ise Boeing 737-800 tipi uçakla Ercan Havalimanı'na olacak.

İlk iniş yapacak olan Ankara-İstanbul seferi yolcu uçağının ise saat 14.15'de piste teker koyması planlanıyor. Seferler zamanla kademeli olarak artırılacak.

İstanbul Havalimanı'na ulaşım ne şekilde yapılır?

İstanbul Havalimanı'ndan kent merkezine ulaşım metro, hızlı tren, taksi, otobüs ve özel araçlarla sağlanacak.


1– İstanbul Yeni Havalimanı’na otobüs ile gidilmek istenirse;

İstanbul Yeni Havalimanı'na 18 farklı hatta 150 otobüs, şehir merkezinden havalimanına ve havaalanından şehir merkezine yolcu taşıyacak. Yeni havaalanından şehir merkezine en uzak hat Pendik yönünde 30 Türk Lirası, en sık sefer düzenlenen hat ise 18 TL ile Yenikapı-Sirkeci.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan şehir merkezine olan otobüs hatları şöyle; Beylikdüzü Tüyap, Otogar, Bakırköy,Beşiktaş, Alibeyköy Cep Otogarı, Kadıköy, Hacıosman, Tepeüstü, Arnavutköy, Kemerburgaz, Sarıyer, Başakşehir, Bahçeşehir, Mahmutbey Metro, Halkalı ve Mecidiyeköy.

2– İstanbul Yeni Havalimanı metro ile gidilmek istenirse;

İstanbul Yeni Havalimanı ile şehir merkezi arasında ulaşımı sağlayacak olan metro hatları henüz tamamlanmadı. Gayrettepe-Yeni Havalimanı metrosu, 2019 yılı sonunda açılacak, 6 istasyon ve 27 kilometre uzunluğa sahip olacak Halkalı-Yeni Havalimanı metrosunun ise 2020 yılının sonunda açılması planlanıyor.

3– İstanbul Yeni Havalimanı taksi ile gidilmek istenirse;

İstanbul Yeni Havalimanı işletmecisi İGA, taksi hizmetleri konusunda İstanbul 34 No'lu Taksiciler Kooperatifi ile anlaşma yaptı. İlk etapta 660 taksi çalışacak.

4– İstanbul Yeni Havalimanı özel araçla gidilmek istenirse;

İstanbul Yeni Havalimanı’na özel araçla ulaşım en kolay üçüncü köprü üzerinden sağlanıyor. İstanbul Yeni Havalimanı'na özel araçları ile gelen yolcular, iki ay süreyle (30 Aralık 2018’e kadar) havalimanı otoparkından ücretsiz olarak faydalanabiliyor.

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz