Emlak Bankası Atıl Arazileri Değerlendirerek Faaliyete Geçirecek


Yeniden faaliyete geçmesine sayılı günler kalan Emlak Bankası’na önemli bir görev veriliyor. 16 yıl aradan sonra tekrar faaliyet geçecek olan Emlak Bankası Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün atıl arazilerini değerlendirmeye alacak. Bu önemli kaynağın değerlendirilerek faaliyete geçirilmesi görevi böylece Emlak Bankasına verilmiş oldu.

Emlak Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, “Hayalim ithal ikameli projelere teminatsız kredi vermek" diyen Sayın, "Proje, rantabl olarak yürümeye başladıktan sonra o projedeki hisselerimizi satacağız. Bu benim idealim. Yönetim Kurulu’muzda bunu tartışacağız. Bu modelin yürümesini istiyorum" dedi. Sayın, atıl arazileri Emlak Bankası’nın değerlendireceğini belirtirken, "Bunlar bir nevi kaynak da olacak" dedi.

Sayın, ithal ikameli proje denildiğinde kapsama birçok konunun girdiğini söyledi. Sayın, "Mesela yenilenebilir enerjinin birçok unsuru yurtdışından getiriliyor. Güneş enerjisi panelleri, belli sürelerle yenileniyor. Türkiye’de üretilebiliyorsa, neden dışarıdan getirtelim. Birçok ithal ettiğimiz makine var, onların Türkiye’de yapılmasını sağlamak istiyoruz" dedi.

Zeki Sayın, Emlak Bankası olarak kıymetli taş konusuna da eğilmek istediklerini belirtti. Sayın, "Kıymetli taşlarda İstanbul’u merkez haline getirmek istiyoruz. Özellikle Türki Cumhuriyetlerde bir yığın kıymetli taş var. Hindistan’a gidiyor, kesilip biçiliyor ama nemasını Belçika ve Hindistan yiyor. Bunu İstanbul’a getirmek istiyoruz. Bunun için makinelerini ve ustalarını transfer edeceğiz. Burada kesip biçip, cilalayıp, satışını yapacağız. Mücevheratçılar Derneği’yle de görüştük. Biz de finansman kısmında olacağız. Gerekirse ortak olacağız." şeklinde konuştu.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz