Emlak Bankasının Faaliyete Geçmesine Az Kaldı !

Emlak ve Eytam Bankası, Türkiye’de halkın inşaat teşebbüslerini desteklemek, gerekli kredileri sağlamak ve yetim haklarını korumak amacıyla Atatürk’ün talimatları doğrultusunda 3 Haziran 1926 tarihinde kurulan bankadır. Büyük krizin ardından 2001 yılında bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme yetkisi kaldırılarak tasfiyesine karar verilen Emlak Bankası, 16 yıl aradan sonra yeniden sektöre dönüyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Yeni Birlik Gazetesi yazarı Serpin Alparslan, sürecin nasıl işleyeceğini anlattı.

2001 krizinde, birçok banka ve kurum gibi Emlak Bankası’nın 403 şubesi, Ziraat Bankası’na devredilerek BDDK, Emlak Bankası’nın bankacılık işlemleri yapma mevduat kabul etme izninin sona erdiğini açıklamış, tasfiye haline geçmişti.

Emlak Bankası tasfiye ekibinin başında 2003 yılından bu yana Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın bulunuyor. Tasfiye halindeki bankayı son birkaç yıldır kurumlar vergisi rekortmenleri arasına sokmayı başarmış. En son ödediği vergi 35 milyon TL. Zeki Sayın uzun süredir bankanın tekrar faaliyete geçmesini istiyor ve dillendiriyordu. Son alınan bilgilere göre Zeki Sayın ve ekibi şimdiye kadar Hazine’ye 2 milyar TL civarında kaynak aktırdı. TOKİ’den alacağı 1.3 milyar TL de Hazine’ye devredildi. Zeki Sayın ve ekibinin yaptığı girişimler sonuç vergi ve 31 Mayıs itibariyle bankanın tekrar faaliyete geçmesi için kanun çıkarıldı. Alınan karar doğrultusunda büyük ihtimal Emlak Bankası Nisan 2018 gibi yeniden faaliyete geçecek.

Peki banka tekrar nasıl faaliyete geçecek ?

Kanun 31 Mayıs 2017 tarihinde TBMM’den geçti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Zeki Sayın ve ekibine 1 yıllık hazırlık süresi verdi. BDDK, sermayenizi, alt yapınızı hazır edin 1 yıl sonra gelip bankacılık lisansı alıp alamayacağınıza karar vereceğiz dedi. Bildiğiniz gibi yeni bir banka kurabilmek için 300 milyon dolarlık sermaye şartı aranıyor. Zeki Sayın’ın verdiği bilgilere göre Tasfiye Halindeki Emlak Bankası’nın 250 milyon dolar nakdi ve gayrinakdi sermayesi bulunuyor. Hazineden ise 123 milyon TL alacakları varmış. Bu tabloya göre Emlak Bankası, Hazine’den yardım almadan kendi sermayesini oluşturmuş görünüyor. 

Peki Emlak Bankası, nasıl bir banka olacak ?

Öncelikle adından da anlaşılacağı gibi emlak ve inşaat sektörüne dönük faaliyetleri olacak. Ancak bununla sınırlı kalmayacak. Bankanın kuruluş senedine özellikle ithal ikame malların üretimine dönük projelerin destekleneceği yazılmış. Yani, Türkiye’nin ithal ettiği bir ürünü Türkiye’de üreteceğiz diyen projeler özellikle desteklenecek.

 

Kaynak: Serpin ALPARSLAN / Yeni Birlik× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz