Emlak Vergisi Borçlarına Yapılandırma!


Maliye Bakanı Naci Ağbal Genel Kurul'da görüşülen "Kamu Alacaklarının Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Tasarısı" düzenlemesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Ağbal’ın yaptığı açıklamalara göre 6.3 milyon borçlu içinde 3.9 milyonu Motorlu Taşıtlar Vergisi ve bu 3.9 milyon borcun çoğu bin liranın altında. Geniş bir kitlenin düzenlemeden yararlancağını belirten Ağbal, meblağı çok yüksek olmayan bu borçlar için vatandaşlara seslendi ve yapılandırma için harekete geçmelerini rica etti. Karayollarından usülsüz geçişlerden dolayı gelen cezaların da bu kapsama dahil olduğu ve bunların da taksitle ödenebileceği belirtildi.

Öğrenim kredisi alıp ödemekte zorlananlar için de bir fırsat doğuyor. Öğrenim kredisi alıp ödemeyen 580 bin öğrenci olduğu ve bu borçların da çok daha düşük tutarda ve taksitle ödenebileceği belirtildi. Belediyeye ait olan borçlar, emlak vergisi borçları, çevre temizlik vergisi borçları olanlar da yapılandırmadan yararlanabilecek.

Eğer borç düşük miktarda ise onu sileceklerini belirten Ağbal 50 TL’nin altında 29 milyon borcun silineceğini söyledi.

Kanun kapsamındaki borçların çoğunun 1000 liranın altında olduğunu söyleyen Ağbal, 2011 yılından önceki dönemlere ait borçlardan vatandaşları kurtaracaklarını ve 1.2 milyar liralık bir kamu alacağından vaz geçildiğini ilan etti. 

Tarımsal amaçlı kooperatiflerin Tarım Bakanlığı’ndan aldıkları kredileri de  bir kere 5 yıllık taksitlendirme ve yılda 1 kez ödeme kolaylığı şeklinde yapılandıracaklarını ve 5 yıllık süre için herhangi bir vergi alınmayacağını belirtti. Bu kapsamda kooperatif üyelerinin kooperatiflere olan borçları da yapılandırılacak.

OSB’liler için de yapılandırma içeren taslak, orman köylüleri için 5 yıl taksitlendirme, yılda 1 kez ödeme kolaylığı sunarken faiz uygulanmadan borç ödeme kolaylığı sunuyor.  

Meslek örgütü üyelerinin meslek kuruluşlarına olan borçlarını ve sosyal güvenlik kurumuna olan borçları da kapsayan tasarı borcu olan 3 milyon işvereni rahatlatacak. Bu 3 milyon işverenin toplamda 57.4 milyar lira borcu olduğunu belirten Ağbal, bu toplamın GSS ile 67 milyar lira ettiğini; sigorta, işsizlik sigortası, emeklilik, genel sağlık sigortası, idari para cezalarını da kapsayan bir yapılandırmanın yürürlüğe gireceğini belirtti.

GSS ve henüz gelir testi yaptırmamış vatandaşlar için de farklı seçenekler sunan kanun tasarısı, kanun yayınlandıktan sonra Eylül ayı başından itibaren 4 aylık süre içinde gelir testine başvururlarsa ve asgari ücretin üçte birinden az çıkarsa bütün sağlık sigortası primlerinin silineceği bildirildi. Gelir testinin yaptırılması konusunda ısrarlı konuşan Ağbal, devlet olaraj vatandaşın bütün sağlık harcamalarını karşıladıklarını ama eğer gelir testi yaptırmazlarsa yüksek gelire sahip olduklarını düşünüp primleri yüksek saydıklarını söyledi.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz