Emlak Vergisinde Tavan Uygulamasına Geçildi

Hükümet, yükselen jeopolitik tehlikeleri de ciddiye alarak 28 milyar lirliralık paketini uygulamaya geçirecek. Milyonları bağlayan düzenlemeleri kapsayan yeni torba yasa ile finans merkezlerinin kurumlar vergisi 2 puan yükseltilerek %22’ye çıkarılacak. 

Firmaların gayrimenkul satış kazançlarında yapılan %75 kazanç istisnası %50’ye inecek. Paylaşıyan kazançtan ek olarak vergi alınacak, firmaların gayrimenkul satış gelirine ilave olarak vergi gelecek. Gelir vergisi dilimindeki 3. kısmında kii %27 olan değer %30’a çıkacak. Kira kazancının bildirilmesinde kira kazancından %25 oranında uygulanmakta olan götürü gider değeri %15’e indirilecek.

Torba yasayla beraber belediyelerin emlak vergisi rakamlarımda yaptıkları aşırı yükselişe karşı halkı korumak için tavan uygulamasına yöneliniyor. 2017 senesinde tüm belediyelerin, arsa ve arazilerin emlak vergisine esas kıymetlerini komisyonlarca tekrardan belirlediğini söyleyen Naci Ağbal, düzenlemenin sebebini şöyle aktardı: “Belirlenen bu değerler ilerleyen sene vatandaşların ödeyeceği emlak vergisinin hesabında uygulanılacak. Aşırı derecede yüksek olarak belirlenen değerlerin önüne geçmek için 2017 senesinde arsa veya arazi değeri ne ise 2018 senesi için yapılacak değer artışı asla bu rakamın %50’sini aşamayacak şekilde yasal düzenleme yapılıyor.”
 

Para × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz