Emlakçılar Dikkat! Yetki Belgesi Başvuruları Başladı


Geçtiğimiz günlerde yayımlanan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğine göre emlakçılara yeni düzenleme getirildi. Yeni düzenleme ile birlikte artık yetki belgesi sahibi olmayan emlak işletmelerinin işlerini yapması mümkün olmayacak. Peki emlakçılar için getirilen yetki belgesine başvurular nasıl yapılacak ve başvurusu süresi ne kadar? İşte detaylar…

Emlakçılar artık yaptıkları işlerine devam etmeleri için işletmeleri adına bir yetki belgesi alması gerekiyor. Yetki belgesi başvurularının yapılacağı Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi hizmete açıldı. Başvuruların son tarihi ise 5 Aralık 2019.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Yetki belgesi başvurularında herhangi bir ücret alınmayacak. Yetki belgesi başvuruları Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi (TTBS) üzerinden yapılacak ve yetki belgesi de sistem üzerinden Ticaret İl Müdürlükleri tarafından verilecek. Sistem üzerinden yapılmayan başvurular da kabul edilmeyecek. 05 Haziran 2018 tarihinden önce taşınmaz ticaretiyle iştigal eden gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların faaliyetlerine devam edebilmesi için en geç 05 Aralık 2019 tarihine kadar  yetki belgelerini almaları gerekiyor” diye konuştu.

Peki, Bilgi Sistemine Başvurular Nasıl Yapılacak?

Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi (TTBS) sayfasının kullanımının gayet kolay ve pratik olduğunu dile getiren Altın Emlak Genel Müdürü “Yetki belgesi başvurusu sayfasında nüfus cüzdanındaki bilgiler ile öncelikle üyelik yapılması gerekecek. Girilen bilgilerin doğruluğu kimlik paylaşım sisteminden kontrol edilecek. Sisteme başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra, Yeni Başvuru, Onaylanan Başvurularım ve Reddedilen Başvurularım menüsü gelecek. Emlak işletmeleri bu sayfada Yetki Belgesi Başvurusu linkini kullanarak, Ticari yada Esnaf işletmesi tercihlerine göre MERSİS üzerinden kendi yetkili oldukları işletmeleri görüntüleyebilecek. Bu sayfada, işletmenize ait herhangi bir yanlış bilgi olması durumunda, işletmenizin bağlı bulunduğu Ticaret Sicil Müdürlüğüne başvurmanız gerekecek. Diploma, taşınmaz ticareti sertifikası ve meslek odası kayıt belgelerinin yüklenmesi gerekecek. İlgili belgeler yüklendikten sonra “Başvuruyu Tamamla” butonuna tıklanarak başvuru incelenmek üzere ilgili Ticaret İl Müdürlüğüne gönderilecek. Onaylanan ve reddedilen başvurular gene bu sayfa üzerinden takip edilecek” diye konuştu.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz