Expo Turkey by Qatar Fuarı Açıldı

Katar ve Türkiye, daha güçlü ekonomik işbirliği için ortak düzenlenen Expo Turkey by Qatar fuarına bugün başladı. İki ülke arasındaki ticaretin 2 katına çıkarılması hedefleniyor. Bu stratejik ortaklık, “Expo Turkey by Qatar” adlı fuarla dünya sahnesine taşınacak ve her iki ülkeyi de ekonomi merkezleri haline getirecek.

Fuar, Katar Ulusal Kongre Merkezi’nde 21 Nisan’a kadar 200’den fazla Türk firmanın katılımıyla düzenlenecek. Fuarın ikinci günü Türkiye’den seçilmiş 40 ve Katar’dan seçilmiş 40 işadamının katılımıyla Türk-Katar İş Liderleri Zirvesi gerçekleştirilecek. 300 firmanın katılım sağlayacak.

Türkiye ve Katar’dan üst düzey devlet temsilcileri de hazır bulunarak destek verecek. Medyacity Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt, Expo Turkey by Qatar’ın Türkiye-Katar ekonomik ilişkileri açısından ve yatırımcılar için çok etkili bir fuar olacağını söyledi. Kurt, “İnşaat, mobilya ve müteahhitlik başta olmak üzere Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin de katılımı ile tam bir Katar çıkartması yapacağız. Türkiye ve Katar’ın ticaret boyutunu iki katına çıkartacağız” dedi.

Kurt, şöyle devam etti: “Expo Turkey By Qatar işadamlarının tanışmalarını sağlayacak, bilgi ve rakamları paylaşabilecekleri bir ara yüz sunuyor. ”

Expo’nun fırsatları ise şöyle sıralanıyor:

Karşılıklı ilgili Bakanların katılımları

150 üstü Türk şirketi ile görüşme

Yatırım ve satın alma otoriteleri ile direkt görüşme

Katar ve Türk iş adamları ile görüşme

Katar ile işbirliği okazyonu

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 700 milyon dolardan, 1.5 milyar dolara çıkarılması amaçlanıyor. Bu yıl inşaat sektörü için düzenlemeler yapıldı. Önce yabancıya satışın artması için Türkiye'den ev alan yabancıya vatandaşlık verileceği, sonra yabancı yatırımcıya Türkiye'den alacağı ilk ev için KDV muafiyeti geldi.Yerli alıcı içinse yüzde 10'u bulan KDV indirimi yapıldı ve yaklaşık yüzde 1 olan damga vergisi sıfırlandı. Eskiden yüzde 8 KDV ödeyen yerli alıcı şimdi yüzde 1, yüzde 18 ödeyense yüzde 8 KDV ödeyecek. Son olarak tapu harçları da düştü. Tapu harcı, konut ve işyerleri için 30 Eylül'e kadar binde 15'e düşürüldü. Şimdiye kadar 500 bin liralık ev alıp hem alıcı hem satıcı 10'ar bin lira tapu harcı ödüyordu. Yeni düzenleme ile iki taraf içinde tapu harcı 7 bin 500 liraya düştü.

Milliyet× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz