Faiz Oranları Ev Alınabilecek Seviyelere Geldi mi?


Ev sahibi olmayı hayal eden milyonlarca vatandaş konut kredisi faiz oranlarını yakından takip etmeye devam ediyor.  Şu aralar yüzde 2'nin altını düşen faiz oranlarının daha da düşmesi bekleniyor. Peki,  faiz oranları ev alınabilecek seviyelere geldi mi?

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre; Konut kredisi faiz oranları bu hafta yüzde 2’nin altını gördü. Yeni haftada düşüşün devam etmesi bekleniyor.

Ev satışlarının düşmesinde en önemli etken olan yüksek konut kredisi faiz oranları düşüşe geçti. Artan faiz ile 120 ay (10 yıl) vade seçeneğinde yüzde 3’ün üzerine çıkarak yüzde 3.24’ü gören oranlar; artık yüzde 2’nin altına indi. Sektördeki tüm bankaların bu trende uyması ve konut kredisi faiz oranlarını düşürmesi bekleniyor.

Son yapılan indirimler ile şuanda en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.89 iken, diğer bazı bankalarda ise yüzde 1.97 ve 1.98 faiz oranlarıyla konut kredisi çekmek de mümkün. Bu oran 100 bin lira ve 300 bin lira arasında çekilmek istenen kredi tutarına göre bir farklılık göstermiyor.

Artık Özel Banlarda İndirim Yapıyor!

Kamu bankalarının indirimde başı çektiği konut kredisi faiz oranlarında artık özel bankalar indirimleri ile öne geçti. Düşük konut kredisi faiz oranlarını uygulayan bankaların çoğunu özel bankalar oluştururken, bu hafta kamu bankalarının önemli bir atak yapması bekleniyor. Bu sayede konut alıcısı yıl sonuna kadar daha uygun faiz oranlarından kredi çekerek, uygun bir geri ödeme imkanına kavuşabilecek.

Krizin Ömrü 6 Ay

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım’a göre, ortaya çıkan tüm veriler konut alımını desteklerken, mevcut veriler ışığında yüzde 1.7’ye gelmesini bekledikleri konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş çok değerli. Durbakayım açıklamalarına şöyle devam etti, “Hükümet tarafından sektöre ve konut alıcısına yönelik önemli mesajlar gelmeye devam ediyor. Dövizin düşüşü hızlandı. Mevduat faizleri düşüyor. Bireysel kredilerde düzelme var. Tüm kötü günleri geride bırakıyoruz. Ben şunu derim; Türkiye’de krizlerin ömrü 6 aydır. Artık iyiye gidiyoruz. İnsanımız zaten konuta güvenmeye devam ediyor. Bu kredilerin daha da düştüğünü göreceğiz” dedi.

Düşüş Devam Edecek

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin ise faiz oranlarında düşüş trendinin süreceğini söylerken, konut talebinin konut kredisi faiz oranlarına çok duyarlı olduğunu da dile getirdi. Ayrıca Yetgin, “Geliştiriciler bu dönemde konut satışlarını sürdürebilmek için senetli satışlara yöneldi. Satışlar genel olarak peşin satış ve senetli satışa döndü. Ama ideali bu değil. Sektörün finansmanı için kredili satış önemli. Hükümet tarafından tedbirler hükümet tarafından da alınıyor. Bunun iyi işaretlerini görmek çok sevindirici. Gayrimenkul sektörü ekonomimiz için lokomotif bir sektör yanı sıra kentsel dönüşüm sorunu var, konut ihtiyacı sürüyor. Faiz oranlarının düşmesi trendinin devam etmesi bekleniyor” dedi.

Satışlar Azaldı 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye genelinde Eylül ayında 127 bin 327 konut satışı gerçekleştirildi. Eylül satılan ipotekli konutlar ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 72 azalarak 11 bin 330’a geriledi. Eylülde yüzde 72 azalan ipotekli satışlar ağustosta ise yüzde 67 daralmıştı. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 8.9 olarak belirlendi. Bu oran son zamanların en düşük verisi olarak kayıtlara geçti. Yüksek faiz nedeni ile bankalardan kredi alamayan, almak istemeyen vatandaşlar şirketlerin yapmış olduğu kampanyalara yöneliyor.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz