Faizler Yüzde 2'nin Altına Düşmeye Başladı!


Kamu bankalarının ardından özel bankalar da konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmeye başladı. Faizlerin yüzde 2’nin altına düşmeye başlaması sonrası bu orandan konut kredisi veren banka sayısı 5'e yükseldi.

Yüzde 2'nin Altında Kredi Veren Bankalar

Ekonomi de yapılan müdahalelerin ardından Kasım ayının yarısına kadar yüzde 2’nin altında konut kredisi veren tek banka Ziraat Bankası iken bu sayı özel bankaların da katılımı ile beşe yükseldi. Son günlerde yaptıkları indirim ile İNG Bank, Şeker Finans, Kuveyt Türk Bankası ve ICBC Bankası, Ziraat Bankası ile beraber yüzde 2’nin altında faiz oranları ile konut kredisi veren bankalar oldu.

Yüzde 3’lerinde üzerine çıkan konut kredi faizlerinde son günlerde yapılan indirimler ile ortalama faiz yüzde 2.48 seviyelerine kadar gerilemiş oldu. En düşük konut kredisi faiz oranları sürekli değişmekte. Artık yüzde 3’ün konut kredisi faiz oranı kalmazken, mevcut durumda 5 banka da yüzde 2 faiz oranının altına konut kredisi kullandırmaya başlamış oldu.

Kredi Pazarı'nın verdiği verilere göre masraflar hariç yüzde 2’nin altında konut kredisi kullandıran bankalar şu şekilde sıralandı;

1- İNG Bank Konut Kredisi

İNG Bank yaptığı konut kredisi faiz indirimi ile masraflar hariç en düşük konut kredisi faiz oranı olan banka oldu. İNG Bank 36 - 60 ay arası vadelerde yüzde 2.01, 61-120 ay arası vadelerde yüzde 1.91 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

2- ICBC Bank Konut Kredisi

ICBC Bank ise yeni başlattığı “Yeni Evim Konut Kredisi” ürünü kapsamında yüzde 1.92 konut kredisi faiz oranı kullanıdırıyor.

3- Şeker Finans Konut Kredisi

Şeker Finans ise 360 ay vadeye kadar konut kredilerinde yüzde 1.97 faiz oranı uyguluyor. Şeker Finans yüzde 1.97 faiz oranı ile tüm bankalar arasında 120 ay üzeri kredilerde en düşük konut kredisi faiz oranını sunuyor.

4- Kuveyt Türk Konut Kredisi

Kuveyt Türk Bankası ise 60 aya kadar vadeli konut kredilerinde yüzde 1.99, 120 aya kadar vadeli konut kredilerinde ise 1 milyona kadar yüzde 2.04 faiz oranı kullandırıyor.

5- Ziraat Bankası Konut Kredisi

En düşük konut kredisi faiz oranına sahip kamu bankası olan Ziraat Bankası 120 ay vadeli 100 bin TL ye kadar olan konut kredilerinde yüzde 1.98 faiz oranı uygularken 100 bin TL üzerinde 500 bin TL ye kadar kullanılan konut kredilerinde yüzde 2.09 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz