Fikirtepe'de "Özel Dönüşüm"

Kentsel dönüşümde pilot bölge olan Kadıköy’ün Fikirtepe Mahallesi’nde, özel sektör de inisiyatif alacak. Sorunlu adalara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın müdahalesinden sonra, Teknik Yapı da beş adayı dönüştürmeye hazırlanıyor.

Kiptaş  ve İller Bankası vasıtasıyla bakanlığın Fikirtepe'de iflas eden firmaların adalarındaki dönüşüme müdahalesini değerlendiren Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım; ‘Fikirtepe'de sorun yaşayan şirketlerin projelerini bakanlık devraldı. Kiptaş ve İller Bankası ile bölgede üç proje yapacak. Biz ve birkaç güçlü firma Fikirtepe için elini taşın altına koymaya hazır. Bir yapı adasında hak sahiplerinin yüzde 80'i anlaşıp bizi isterse dönüştürmeye talibiz. Fikirtepe'de ne kadar alan varsa, hepsine bile talip olabiliriz.’ dedi.

35 bin konut ve 2 bin 500 ticari alan için inşaat çalışmasının yürütüldüğü Fikirtepe, toplam18 milyar dolar yatırım değerine sahip. Projeler tamamlandığında 160 bin kişinin yaşamasının öngörüldüğü bölgede 57 ada bulunuyor. Bunlardan 35’nde dönüşümün sürdüğünü, 15  civarında adadaysa sorun yaşandığını belirten Nazmi Durbakayım; "Fikirtepe biraz yamalı bohça gibi başladı fakat sonu iyi olacak" derken, Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım da, Fikirtepe'de iki, iki buçuk senenin kaybedildiğini, bunun sebebinin de kendi hacmini düşünmeden Fikirtepe'ye giren firmalar olduğunu söyledi. Umut Durbakayım; "Bir nevi 'çantacı' diye tabir ettiğimiz birçok firma buraya girdi. Üç beş kişiyle belirli sözleşmeler yaptılar. Bu adalar benim dediler. Diğer prensipli firmalar buraya girmedi sonuçta uzamasının sebebi de bu. Şimdi ayıklanma yapılıyor orada." Şeklinde konuştu. Bölgede fiyatların Ataşehir'i geçeceğini söyleyen Durbakayım; "Ataşehir metrekare satış fiyatı 9-12 bin lira, Fikirtepe'deyse şimdilik 8 bin 500 lira" olduğunu söyledi.

Bu durumdan hareketle, ‘2016'nın kâr yılı değil 'ar' yılı’ olduğunu söyleyen, Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım; şirketleri için hedefin, ne kadar kâr edileceği değil, projenin sağlıklı bitmesi olduğunu belirtti. Özellikle markalı konut üreten müteahhitlerin Anadolu'ya açılmasının isabetli olabileceğini vurgulayan Durbakayım; "Orada yüzde 15-20 düşük arsa maliyeti sayesinde metrekaresi 4-5 bin liraya konut satabiliyoruz. Anadolu'da bu anlamda ciddi potansiyel taşıyan şehirlerimiz var" ifadelerini kullandı.

% 25'ten 20'ye düşürülen peşinat ve KDV düzenlemesinin, 2016'da sektörü canlı tutan  noktalar olduğunu söyleyen Durbakayım; "Aralık ayı konut satışları açıklanınca yeni rekorun geleceğini düşünüyorum" diyerek, 2017 için değerlendirmede de bulundu: "Faizlerin daha alt seviyelere düşmesi ile 2017'de konut satış rakamı 1.5 milyon olur. Özellikle alt ve orta gelir grubuna yönelik satışların 2017'de artacağını düşünüyorum. Çünkü evi olmayan ciddi bir kesim var."

Kaynak: Sabah× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz