Fırsatçı Bankalara Ceza!

Kredi kartı ve kredi borçlarının 72 aya kadar yapılandırılmasına ilişkin yönetmeliğe aykırı davranan bankalar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yakın takibe alındı.

BDDK da bu adımı, kredi kartı ve kredi borcu bulunanları rahatlatmak için hayata geçirilen düzenlemeye rağmen, yapılandırmaya yanaşmayan bankalar ile bunu yüksek faiz uygulayarak yapan bankalarla ilgili gelen şikayetler üzerine attı.

Ulaşan şikâyetleri şube bazında incelemeye alan BDDK, tüketici haklarının korunması ve faizler olmak üzere iki başlıkta yürütülen incelemenin ardından ödeme planında faizler konusunda vatandaşı yanıltan bankalara ceza keseceğini bildirdi. Konut kredisini yapılandırmak isteyen müşterilerine, yeni faiz oranlarının yeni konut alımları için geçerli olduğunu öne sürerek başvuruları kabul etmeyen bankalar da olduğunun belirlenmesi üzerine, tüketici dernekleri bu durumdaki vatandaşların mahkemeye başvurmalarını önerdi.

Bazı milletvekilleri, yaşanan bu mağduriyet Meclis gündemine de taşıyarak, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'ye sorunları iletti. Canikli, vekillere "Düzenleme, gerektiğinde ilave kredi kullandırımı ya da mevcut kredi alacağının vadesinin uzatılması suretiyle yeni bir ödeme planına bağlanmasını ifade ediyor." Bilgilendirmesinde bulundu.

Öte yandan, artık kredi kartı ile alışverişlerde kazanılan para puanları süresi bittiği gerekçesiyle bankalar tarafından silinemeyecek. Bankalar puanların süresi içinde kullanılmadığı için iptal edildiği savunmasını yaparken, Hakem Heyeti, "Tüketici şikayet edilen bankanın bilgisi ve iradesi dahilinde önce alışveriş yapmaya teşvik edilmiş. Alışverişleri yaptıktan sonra ise para puan yanıltması ile kendisine verilen 30 lira harcama hakkı borç olarak yansıtılmıştır. Bu yasalara aykırıdır. Bu nedenle 30 liranın iade edilmesi gerekir." saptamasında bulundu.

Kaynak: Sabah× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz