Gayrimenkul Gelir Vergisi 1. Taksit Ödemesinde Son 6 Gün !


Genellikle yeni yılın gelmesiyle birlikte Mart ayları her zaman vatandaş tarafından vergi ayı olarak adlandırılmaktadır. Peki, 2018 yılının gelmesiyle birlikte Mart ayında bizi hangi vergiler beklemektedir, işte bu yazımızda bu vergilere değineceğiz…

Mart ayı içerisinde gayrimenkullerle ilgili ödenmesi gereken iki tane vergi bulunmaktadır. Bu vergilerden birincisi “kira gelir vergisi”, ikincisi ise “değer artış kazancı vergisi”.

Gayrimenkul gelir vergisi 1. Taksit ödemesinde son 6 gün kalmış durumda. Kira gelir vergisi ile değer artış kazancı vergisi ödemelerini henüz yapmamış mükelleflerin bu süre içinde ödemelerini yapmaları gerekli.

Kira Gelir Vergisi 1. Taksiti

Kira gelir vergisini beyanname verme sürecinde, vergi borcu hesaplanan ve istisnadan yüksek gelir elde edenler kira gelir vergisi ödemekle mükellef oluyor.

Kira gelir vergisinin ödenmesi için ilk olarak beyanname verilmesi gerekiyor. Vergi dönemi başında açıklanan 1-26 Mart tarihleri, GİB tarafından uzatıldı. Kira beyannameleri için son tarih 2 Nisan oldu. Buna göre vergi mükellefleri beyanname vererek ödemelerini 2 Nisan'a kadar yapabilecek.

Değer Artış Kazancı Vergisi 1. Taksiti

Gayrimenkul gelir vergilerinden olan değer artış kazancı vergisi mevcut uygulamada iktisap tarihinden itibaren 5 sene içerisinde elden çıkarılan gayrimenkuller için ödeniyor.

Vergide her sene istisna belirleniyor. 2017 yılında yapılan satışlardan elde edilen gelirlere uygulanacak istisna tutarı 11 bin TL oluyor. Kazanç elde eden kimselerin 2 Nisan Akşamına kadar beyannamelerini vererek, ilk taksit ödemelerini yapmaları gerekiyor.

Peki, Vergi Borcu Nereye Ödenecek?

Gayrimenkul gelir vergisi vergi dairesinden, başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile (Sadece GMSİ beyan edenler için), Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak, Anlaşmalı bankalardan yapılabiliyor. Ancak ödemeden önce beyanname verilmesi gerekiyor.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz