Gayrimenkul Kiralamada ve Satışlarda Döviz Yasağı !


Son 6 aydır döviz kurundaki aşırı dalgalanmalar kirasını döviz kurundan ödeyen sektör temsilcilerini etkilemiş durumda. Özellikle AVM sektöründe faaliyet gösteren mağazalar kiralarını herkesin bildiği döviz üzerinden ödeme yapmaktalar. Son günlerde döviz kuru üzerinden gayrimenkul satışı ve kiralamaya kısıtlama getirileceği dile getirilmişti. 13 Eylül tarihi itibariyle dövizle kira işlemi artık Türk Lirası üzerinden yapılacak. Yani gayrimenkul satışları ve kiralamaları artık Türk Lirası üzerinden gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de 13 Eylül itibariyle yayımlandı. Yayımlanan kararnameye göre Türkiye’de yerleşik kişiler her türlü gayrimenkul ve menkul değerlerini satış ve kiralamasını TL üzerinden yapacak. Döviz üzerinden yapılan işlemler 30 gün içerisinde TL’ye çevrilecek.

Yürürlüğe giren Türk Parası Kıymeti Koruma Konusunda Kararnamesi'nde "Türkiye'de yerleşik kişilerin, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarında menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama lesaing ile iş, hizmet ve eser sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz." ifadeleri yer aldı.

Buna göre, yürürlükteki sözleşmeler, bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenecek.

Sonuç olarak; döviz kuru üzerinden veya direk döviz ile kiraya verilen gayrimenkuller artık Türk Lirası ile işleme alınacak. 30 gün içerisinde döviz kuru üzerinden yapılan sözleşmeler Türk Lirasına çevrilecek. 



× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz