Gayrimenkulde Dijital Devrim !


Teknolojinin hızla devam eden gelişimiyle birlikte gayrimenkulde de dijital bir devrim başlanması kaçınılmaz oldu. Vatandaşlar artık üzerinde kayıtlı olan mal varlığına ait tüm bilgileri dijital ortamdan görebilecek. Tek bir sistem üzerinden mal varlığının değerini, tapusunu, üzerinde tahsis edilmiş tüm hakları düzenli bir şekilde takip edebilecek.

MÜSİAD, konut ve iş yeri gibi projeleri ilgilendiren güncel haber ve objektif bilgilere ulaşım kolaylığı getirmek adına yeni bir sistem geliştirdi. Gayrimenkul Kıymetler Borsası olarak adlandırılan bu sistem, “gayrimenkulde dijital devrim” adına atılan büyük bir adım olmuştur.

Gayrimenkul Kıymetler Borsası sisteminin geliştirilmesindeki temel Amaçlar şunlardır;

  • Türkiye’deki gayrimenkullerin alım-satım ve kiralanma işlemlerinin 7/24 elektrik ortamda kolay ve rahatlıkla yapılabilmesi.
  • Konut ve iş yeri projeleri ile ilgili güncel ve objektif bilgilere ulaşımın kolaylığının sağlanması.
  • Ve son olarak da gayrimenkul satışında yabancılara yapılan satışın arttırılması amacı ile geliştirilmiştir.

GABORAS sayesinde taşınmaz varlık odaklı süreçler, dijital elektronik ortamlarda anlık izlenebiliyor, ölçülebiliyor, değerlendirme yapılabiliyor, rapor alınabiliyor ve görsel özellik katılarak paylaşım yapma imkanlarını kazandırıyor. Ayrıca tapu değişim gibi güvenilir ortam isteyen işlemler, bu sistem sayesinde güvenilir borsa ortamında güvenilir bir şekilde gerçekleştirilebilecek.

Bir diğer faydası olarak, bölgesel değerler üzerinden hisse alım-satım işlemler, sistemin zaman ve mekan bağlılığını ortadan kaldırdığı için daha kolay bir şekilde zamandan tasarruf edilerek yapılabilecek. Varlık değerlerinin borsalaşmasıyla meydana gelecek gelir modelleri ile yerli şirketlerin proje ve sermaye bazında destekleneceği, kamu borcunu arttırmayan bütçe dışı kaynak sağlanacağı hedefler planlanacak. Gayrimenkul Kıymetler Borsası sayesinde yeni finansal araçlar ortaya çıkacak, ülke ekonomisini refaha çıkaracak çok büyük bir sürecin başlatılmasının adımı atılacak.

Kısaca toparlamak gerekirse, bu uygulama sayesinde güvenli bir şekilde varlıkların; depolanması, yönetimi, takibi ve gayrimenkullerin alım-satım-kiralama, ihale, hisse alma-satma, ipotek, rehin tesis gibi faaliyetleri yürütebilmesi için güvenli bir ortam sağlanacak.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz