Gedikli: Konutta, Borsada İkinci El Piyasası Oluşmalı

Faiz oranlarından yatırımlara, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’ ndeki konut balonundan gayrimenkul sertifikasına farklı başlıklarda ekonomiden söz eden Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Dr. Bülent Gedikli; ‘‘Türkiye’ye sürekli dışarıdan bakma alışkanlığı’’nın bir problem olduğunu ifade ederek, ‘‘Aslında bizim buradan dışarıya bakmamız lazım.’’ dedi.

‘‘Olaylara Türkiye’den bakmamız lazım artık. Kendimiz neyi yapıyoruz, hangi noktadayız, altyapıyı nereye taşıdık ? Türkiye bunların söylediği bütün riskleri bertaraf etti. Örneğin sürekli faiz meselesini gündemde tutuyorlar. Enflasyon biraz yükselince, faiz tartışmasını yeniden başlattılar. Bizde maliyet kaynaklı enflasyon yaşanıyor. Kurdan kaynaklanıyor, gıda fiyatlarından kaynaklanıyor. Endeks ortalamasının çok üstünde artıyor gıda fiyatları.’’ diyen Gedikli, bizde büyüme yeterli olmadığını belirterek; ‘‘Böyle bir ortamda faiz arttırmanın anlamı enflasyonu tetikleme demektir. Yeni bir maliyet unsuru ilave edersin. İkinci bir sebebi daha var Türkiye sosyolojisinde. İhtiyaçların % 70 gibi kısmı kredi ile karşılanıyor. Sermaye piyasaları derinleştirilemediği için uzun vadeli finansman derinliği oluşmadı. Yatırım yapmayı düşünenler krediye başvuruyor. Faiz ne olursa olsun, o insanlar krediyi almak durumunda. Faiz arttırdın diye kredi talebinde düşüklük olmaz. İnsanlar o krediyi talep ediyor zaten. Faiz artınca sadece o adamın yükü artıyor. Faiz artırmak Türkiye’de birilerinin söylediği gibi sonuç doğuran bir durum değil yani. O yüzden faizlerin her zaman düşük olması gerekiyor.’’ değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nde ciddi bir resesyon beklediğini söyleyen Gedikli; ‘‘2008 krizinde konut fiyatlarını balon yaptırarak insanların kendisini zengin hissetmesini sağladılar. ABD’de bütün krizlerin arkasında balon vardır. Açıklar, borçlar, dışarıdan gelen para artacak. Dolayısıyla fon bolluğu olacak onlar bu sefer balon etkisi yapacak.’’ şeklinde konuştu.

Yatırımcılar için risk uyarısı yapanlara dönük de; ‘‘Risk diye gösterdikleri şey Türkiye için fırsat aslında. Fırsat olan şeyleri risk olarak sunma çabası var. Bu içerde de dışarıda da yapılıyor. Bunları risk olarak görürseniz kaçırırsınız, zaten bunlar da kaçırmamız için söylüyorlar.’’ görüşünü savundu.

Mart sonunda yapılan halka arzla başlayan gayrimenkul sertifikasının da güzel bir çalışma olduğunu dile getiren Bülent Gedikli; ‘‘Sermaye piyasası yeni bir araç kazandı. Bu örnekten hareketle, bir süre sonra özel sektör projelerinde de olabilir. Kamu buna ilişkin düzenlemesini yapıyor. Bunun başarıya ulaşması için borsada ikinci el piyasası oluşması önemli. Artık sadece hisse senedine bağlı olmaktan çıkmamız lazım. Bunun dışında birçok yeni aracın devreye girmesi sağlayacağız. Küçük tasarrufların değerlendirilmesi açısından önemli buluyorum. Hatta bu uygulama, özel sektör yatırımlarının finansmanına kadar gidebilir. Bizde şu ana kadar risk sermayesi çok sağlıklı işlemedi çünkü. Biz, KOBİ’lerle (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler) görüşmemizde çok önemli projeler karşımıza çıkıyor. Bunların değerlendirilmesi için projeyi ortaya koyup fon toplamasının önünü açacak şekilde altyapı düzenlemesi lazım.’’ açıklamasını yaptı.

Kaynak: Dünya× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz