Gökçakır: Bursa’da Dönüştürülecek Konut Sayısı, 360 Bin

Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) işbirliğiyle, 18 Nisan'da BTSO'da gerçekleştirilecek 'Nasıl Bir Kentsel Dönüşüm' başlıklı forum hakkında basın toplantısı düzenleyen, İnşaat Müteahhitleri Sanayicileri ve İşadamları Derneği (İMSİAD) Başkanı Adil Gökçadır, kentsel dönüşümde amacın sadece rant olmaması gerektiğine dikkat çekti.

BTSO'da yapılacak forumda kentsel dönüşüm hakkında gün boyu tüm taraflarca konuşulup, tartışılarak, bir yol bulunmaya çalışılacağını söyleyen Gökçadır, "Amacımız her türlü siyasi ve ticari kaygıdan, rant kaygısından arınmış şekilde Bursalı'nın yaşam standardını yükseltmek olacak. Sağlıklı dönüşümün nasıl yapılacağı ile ilgili yöntem arayacağız. Yeter ki; doğru bir görüş ve yöntemde uzlaşma şansı görünsün." açıklamasını yaptı.

360 bin konutun dönüşüme ihtiyacı olduğunu belirttiği Bursa’daki kentsel dönüşüm tablosuyla ilgili ayrıntılı bilgi veren Adil Gökçadır; "Rant mutlaka olacak ancak tek amacımız bu olmamalı. Nilüfer'de yapılan çalışmaların % 90'ı ranta dönük. Nilüfer'de yapılan konutlar daha değerli oluyor. Dolayısıyla insanlar oraya yöneldi. Bursa sadece orasıyla bitmiyor. Dönüşüme ihtiyacı olan konutların % 70'i ise Osmangazi ve Yıldırım'da yer alıyor. Belediyeler de boş durmuyor. Ancak çalışmalar yeterli değil. Mutlaka yeni bir yöntem ve acil bir çözüm gerekiyor." şeklinde konuştu.  'Ben dairemi isterim gerisine karışmam' yaklaşımını doğru bulmadığını belirten Gökçadır; Ankara ve İstanbul'da örnek kentsel dönüşümlerde vatandaşın da % 25 elini taşın altına koyduğunu ifade etti.

Bursa'nın depreme dayanıksız yapılardan bir an önce kurtulması gerektiğini vurgulayan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ödünç de, 30 Haziran'a kadar uzatılan yeni tip imar yönetmeliği ile ilgili olarak; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın örnek tasarı gönderdiğini ve üçe belediyeleri, akademik odalar, bu sektörde faaliyet gösterenler ile birlikte üzerinde ikinci kez çalıştıklarını dile getirdi. Türkiye'yi ilgilendiren yönetmeliğin mayısta onaylamasını beklediklerini söyleyen Ödünç; "Bundan soma bizlere süre verecek. Bursa olarak şehrin iklim ve sosyolojik durumuna göre anahtar yönetmelik üzerine özel çalışma yapacağız. Biz tip imar yönetmeliğini kabul etmek istemiyoruz. Bursa'ya has bir yönetmelik istiyoruz. Meslek kuruluşları, akademik odalar ve İMSİAD ile karar aşamasındayız. Bakanlık yönetmeliğini revize ettiğinde bizim de kendimize uyarlamamız 2-3 ay sürebilir. Sorun yaşamamak için bizim yönetmeliğimiz onaylanana kadar imzalanana kadar eski yönetmeliğin geçerli olmasını istiyoruz. Umutluyuz. Yıl sonuna kadar yeni bir yönetmeliğe sahip olacağız." temennisinde bulundu.

Kaynak: Olay Bursa× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz