Hayat Sigortalarında İyi Başlangıç

Konut kredisinin, 176 milyar liraya çıkması hayat sigortaları prim üretiminde önemli bir etkiye sebep oldu. Hayat sigortaları, Türkiye’de henüz istenilen yere gelemese de son yıllarda önemli bir yükseliş yakaladı. Hayat branşı, 2017 yılına da iyi bir başlangıç yaptı. Türkiye Sigorta Birliği’nin verilerine göre yılın ilk iki ayında prim üretimi yüzde 46,9 artarak 1 milyar 31 milyon liraya ulaştı. Hayat sigortaları prim üretiminde ki bu performansı mart ayında da devam ettirdi.

Yılın ilk iki ayında kredili (ipotekli) konut satışı 74 bin 669 adet oldu. GYODER’in orta gelirlinin konut edinmesi istemiyle başlattığı “20 yıl vade, düşük faiz” kampanyasının ikinci etabında 3,3 milyar liralık konut satışı oldu. Bunu, konuttaki KDV indirimleri de destekledi. Türkiye Bankalar Birliği’nin verilerince, konut kredisi hacmi geçen şubat ayı sonunda 176 milyar liraya çıktı.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan, şunları söyledi: "Yılın ilk zamanlarında konut satışlarında önemli artışlar var. Bu satışlarla ilgili alınan krediler hayat sigortalarına da hareket getirdi. Esas prim artışı buradan. KGF kredileri bunu destekledi ve KGF’nin krediler için uyguladığı kefalet oranı yüzde 85. Bu nedenle yüzde 15’lik bölüm için bankaların hayat sigortası yaptırdığı görülüyor.”

Maliye Bakanı Naci Ağbal ise, Kredi Garanti Fonu üzerinden yaklaşık 157 bin firmaya 114 milyar liralık kredi imkanı sağlandı.

Dünya
 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz