İmar Barışı Konut Fiyatlarını Uçurdu!


Geçtiğimiz günlerde 2 ay süre ile uzatılan ve toplamda 13 milyon kaçak yapıyı ilgilendiren imar barışı konut fiyatlarını uçurdu. Coldwell Banker ve Reidin’in yaptıkları araştırmaya göre imar barışının ardından fiyatlar 5 ayda yüzde 10 oranında arttı. Değer artışında birinci sırada İzmir Çiğli ilçesi var.

Sabah gazetesinden Seda Tabak'ın yaptığı habere göre, imar barışı inşaat sektörüne 'Yapı Kayıt Belgeli' binalar adı altında yeni bir finansal araç sunarken, gayrimenkullerde de değer artışına sebep oldu. Bu durumda imar barışı süresinin 2 ay daha uzatılmasının ardından gözleri emlak piyasasına çevirdi.

Coldwell Banker Türkiye ve Reidin'in hazırladığı rapora göre, Türkiye genelinde emlak fiyatları 5 ayda uçuşa geçti. Mayıs-Eylül dönemi fiyat artış şampiyonu da yüzde 10'luk değer artışıyla İzmir-Çiğli oldu. Rapora göre en çok rağbet gösterilen iller ve değer artışları da şöyle; Ankara Gölbaşı yüzde 9.2, İstanbul Adalar yüzde 7.7, Konya Beyşehir yüzde 6.7 ve Zonguldak Merkez yüzde 6.7.

Kangren Vardı, Bu Çözüldü

Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş imar barışının ekonomiye büyük katkı yaptığını söylerken sözlerine şöyle devam etti; "Sadece 13 milyon konuttan da bahsetmiyoruz. Bu işin ticari tarafı da var. Ruhsatı alınamadığı için kiraya verilemeyen, satışa çıkacak ama bekleyen yerler de var. Aynı şekilde sırf kredi alınamadığı için satılamayan gayrimenkuller bu sayede satışa çıktı. Kangren vardı, bu çözüldü".

Satışlar Kolaylaştı

Tapu.com'un kurucu ortağı Emre Erşahin ise "İmar barışı ile yasal statü kazanacak olan yapılar ipoteklerde değerinden işlem görecek ve krediye de uygun hale gelerek satış işlemleri daha kolay gerçekleşecek" diye konuştu.

Yüzde 40’a Varan Artış

Kent Plancısı ve İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, gayrimenkullerde bölgesi ve durumuna göre değişmek üzere yüzde 40'a varan artış olduğunu söyledi. Oflaz, "Belgeyi alan Beşiktaş'taki bir mülk ile Esenyurt'taki bir diğer mülk, yıkılıp yeniden yapılıncaya kadar olan süre için, aynı yasal güvenceye kavuşur ama Beşiktaş'takinin değeri daha fazla artar" şeklinde konuştu.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz