İndirim Beklentileri Arttı!


Ülkemizde yaşanan kur ve faiz artışı nedeni ile satışlarda ciddi düşüş yaşayan gayrimenkul sektörünün, son dönemde yaşanan iyileşme sinyalleri sonrasında banka mevduat faiz oranları ve konut kredi faiz oranlarında ki indirim beklentileri arttı. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklamada; yılsonuna kadar tapu harç oranının yüzde 4 yerine yüzde 3, KDV oranının ise yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacağı müjdesini verdi. 

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre gayrimenkul sektör temsilcileri ise bu indirimlerin satışlarda büyük bir etkisinin olmadığını, asıl indirim beklentilerinin banka mevduat faiz oranlarıyla, konut kredi oranlarında olduğunu belirttiler. 

Konu hakkında konuşan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve MÜFED Başkanı İsmail Kahraman, “Hükümetimizden acil olarak bu konu üzerine eğilmesini talep ediyoruz. İndirimlerin uzaması önemli bir gelişme, fakat insanların alım gücü değişmediği için satışları doğrudan etkilemiyor. Yeni evlenecek veya ilk defa ev alacak çiftler için belli rakam aralığındaki konutlarda uygun kredi faiz oranları sağlanabilir. Yeni projeler de artan girdi maliyetleri nedeniyle ertelendi” diye açıklama yaptı. 
 
Bir diğer sektör temsilcisi olan BYY İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yavuz ise, “Banka faizleri indirilirse sektör rahat bir nefes alacak ve yeni projeler de yaşama geçecek” dedi. 

Yücesoy Mühendislik Yönetim Kurulu Üyesi Evren Gökçöl ise, “İnşaat firmalarını asıl zorlayan konu girdi maliyetlerinin yüksek olması. Asıl inşaat yapımında kullandığımız malzemelerin KDV oranları yüzde 18’den yüzde 8’e inerse o zaman sektör büyük bir rahatlama yaşayacak” şeklinde konuştu. 

Tanyer Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer de, “Tapu harcı ile KDV oranlarındaki indirimin yılsonuna kadar uzatılması bir avantaj. Çünkü yüzde 18 ciddi bir maddi yük yaratıyordu, yüzde 8’e indirim bir nebze fayda sağlayacaktır. Asıl beklentimiz bu indirimlerin kalıcı hale getirilmesi” diyerek konuştu.

Gözde Grup Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı da, “Sektörün asıl beklentisi ticari araçlarda olduğu gibi KDV oranının yüzde 1 olması” dedi. 

First Class Trust Union Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Okay ise, “Tapu harcı ile KDV oranlarındaki indirimin yılsonuna kadar uzatılması olumlu bir gelişme, fakat tek başına yeterli değil. Asıl yapılması gereken banka mevduat faiz oranlarıyla, konut kredi oranlarında indirim yapılması olacaktır. İnsanlar konut almaktansa nakit parasını bankaya yatırıp faizini değerlendiriyor. Çünkü hiçbir kira geliri, şu anki faiz oranlarının yerini tutmuyor” şeklinde görüşlerini bildirdi. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz