İndirimler Resmen Uzatıldı !


Uzun süredir beklenen Tapu harcı ve KDV indirimi uzatımı resmen açıklandı. Ev almak isteyenler indirimli tapu harcı ve KDV oranlarından yıl sonuna kadar yararlanabilecek...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, katıldığı 'Vergi Denetim Kurulu Strateji Değerlendirme' toplantısında konuştu. Vergi indirimleri ile ilgili yeni müjdeler açıklayan Albayrak, konutta tapu harcı ve KDV indirimlerinin de yıl sonuna kadar devam edeceğini söyledi.

Karar yayınlandı !

Bakanın açıklamalarının ardından Tapu harcı ve KDV indiriminin yıl sonuna uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı dünkü Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. 

Peki indirim ne kadar ?

Daha önce Mayıs'ta alınan karar ile tapu harcı binde 20'den binde 15'e indirilmişti. Tapu harçlarında yapılan indirim yalnız konut ve işyerleri için geçerli olurken, arsa ve arazilerin tapu harçları kapsama dahil edilmedi.

Satış bedeli 600 bin TL olan bir daire için 12 bin alıcı, 12 bin satıcı olmak üzere toplamda 24 bin TL harç ödemesi yapılıyordu. İndirim ile bu ev için 9 bin alıcı, 9 bin satıcı olmak üzere toplamda 18 bin TL harç ödemesi yapılarak, toplam 6 bin TL kar edilmeye devam edilecek.

KDV oranlarında ki durum nedir ?

Mayıs ayında alınan karar ie 150 metrekareden büyük konutların tesliminde alınan KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmüştü. 31 Ekim 2018 tarihinde sona ermesi beklenen bu indirim, alınan karar ile 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatılmış oldu.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz