İnşaat Sektörü İçin Önemli Olan Maketten Konut Satışları Düşüşte


Son dönemde inşaat şirketlerinin verilerin incelediğimizde konut satışlarında büyük düşüş olduğu gözlemleniyor. Özellikle sektöründe büyümesine büyük yardımcı olan maket üzerinden konut satışında büyük gerilemeler ve rakamlarda büyük düşüşler olduğu belirlendi. Peki, neden maket üzerinden konut satışları çok önemli işte detaylar…

Maket üzerinden konut satışı inşaat firmaları açısından büyük önem taşıyor. Çünkü, projeye başlamadan konut satışlarını gerçekleştirerek yapacak oldukları proje için finansman kaynağını sağlamış oluyorlar. Bu sayede firmalar daha az bir şekilde öz kaynaklarını harcayarak yapacak oldukları projelerini daha hızlı bir şekilde bitirerek hemen yeni bir projeye başlayabiliyorlar.

REIDIN-GYODER tarafından haziran ayında açıklanan Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre sektörün bu önemli finansman kaynağında gerilemeler başladı. Aslında mart ayında başlayan maketten satışlardaki düşüş konut satışlarının yüzde 22 oranında arttığı haziran ayında da devam etti.

İstatistiklere bakıldığından haziran ayı içerisinde konut satışlarının yüzde 36’sı bitmiş konut stoklarından oluşurken, yüzde 64’ü ise bitmemiş konut stoklarından oluştuğu anlaşılıyor. Bitmemiş konutların satışlarında 3 puanlık düşüş görüldü. Buna karşın bitmiş konutların satış oranında ise yine 3 puanlık bir artış yaşandı. Yani bu rakamlara baktığımızda konut alıcıları tercihlerini artık bitmiş konut üzerine kaydırmış durumda.

Peki, maket üzerinden erken alım yaparak proje tamamlandığında kar elde etme amacı olan alıcılar neden bu sistemden vazgeçti. Nedeni, son dönem döviz kurlarının yüksek seviyelerde seyir etmesi ve konut kredisi faiz oranlarının aşırı yükselmesi ile birlikte inşaat sektöründeki ekonomik sistem bozulduğu için olumsuz etkiler büyük etken oldu.

Sonuç olarak, yatırımcı gayrimenkul alarak kar etmek yerine, son dönemde bankaların mevduat artışıyla birlikte tasarruflarını bankalardaki TL, Dolar yada Euro hesaplarında değerlendirdiği ortaya çıkıyor.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz