İpotekli Kredi Tuzağına Düşmeyin!


Son zamanlarda bankalarının kredi verme konusunda temkinli davranması piyasa da tefecilerin yeni oyunlar ile vatandaşı mağdur etmesi sonucunu doğurdu. Acil nakit ihtiyarcınız olduğunda ve kredi çekmek istediğinizde bu işlemi SPK onayı olmayan yerlerden karşılamak isterseniz bir kere daha düşünün diyoruz.

Posta gazetesi muhabirlerinden Meltem Kara'nın yaptığı haberine göre, bankaların da kredi vermede temkinli davrandığı böylesi bir ortam tefecilerin de değirmenine su taşıdı. Son oyun da ‘kredi için ipotek’.

İpotekli Kredi Tuzağı

Tefeciler buldukları yeni yöntemde ya var olan bir mülkünüze ipotek koyup para veriyorlar veya size kefil olup kredi almanızı sağlıyorlar. Tabi ki de yüklü komisyonlar karşılığında bu paralar veriliyor.

Kredi almak için bankaya giden firmalardan, yüksek faiz ve ek teminat istenmesi gibi sebepler firmaları zora soktu. İstenilen teminatı gösteremeyen firmaların kredi alması artık çok zor.  Bu durumda kredi almaktan başka çaresi olmayan firmaları ‘ipotek için vadeli gayrimenkul’ satan yerlere yönlendiriyor. Ancak bu firmalara gidenler yüklü komisyonlar ödeyip, bazı sözleşmeler imzalamak zorunda kalıyor. Borcunuzu kapatmak isterken daha büyük bir riskin altına da girebilirsiniz.

Artık bu yöntem o kadar aleni kullanılır duruma geldi ki bu satışı yapan firmalar açıkça SMS gönderir duruma geldi. Gönderilen mesajlarda ‘kredi için ipotek ihtiyacı olan firmalara vadeli tapu satışı’ yapıldığı net olarak belirtilirken, yapılan işlem internet siteleri üzerinden bile reklam verilir hale geldi.

Sistem Nasıl Çalışıyor

Modern tefecilik diyebileceğimiz olay incelendiğinde iki farklı yöntem öne çıkıyor.

Birinci yöntemde: Elinizde bankaya teminat olarak gösterebileceğiniz sadece gayrimenkulünüz varsa ve banka da zaten elinde fazla gayrimenkul bulunduğu ve bunların da değeri düştüğü için teminat olarak gayrimenkule sıcak bakmıyorsa; işte o zaman sizde mecburen, bu firmaların kapısını çalıp elinizdeki gayrimenkulü ipotek ettiriyorsunuz. Firmalar da yasal olmadığı halde size ‘banka gibi kredi’ veriyor. İşte tefeci mantığı da burada başlıyor.

Kısaca bir örnek verecek olursak; 500 bin TL değerindeki bir gayrimenkulü teminat gösterdiniz ve firma mülke ipotek koyup size nakit para verdi. İlk başta verilen krediden yüzde 25 civarında komisyon alınıyor. Yani firma 125 binTL'yi kendisine alıp size 375 bin TL veriyor. Fakat geri ödemeler 500 bin TL üzerinden ödeniyor ve siz eğer taksitleri ödeyemezseniz bu mülkü kaybetme riskiyle karşı karşıya kalıyorsunuz.

İkinci yöntem ise şu şekilde: Çok daha büyük riske girdiğiniz bu yöntemde hem paraya sıkışık hem de bankaya teminat olarak gösterecek herhangi bir varlığınız olmadığını düşünün. Bu gibi durumlarda firmaların elindeki büyük ticari gayrimenkuller devreye giriyor. Söz konusu firmalar kredi almanız için size kefil oluyor ve ellerindeki otel, plaza gibi gayrimenkulleri bankaya teminat olarak gösteriyor. Bu gayrimenkullerin değeri yüksek olduğu için de kısmi ipotek yapılıyor.

Olayı yine bir örnek ile açıklayacak olursak; bankaya gösterilen bu teminata karşılık 1 milyon TL'lik kredi alınıyor, siz yine yüzde 25 hatta bazen daha fazla oranlarda komisyon ödüyorsunuz ve burada firma kendi mülkünü ipotek ettirdiği için kendi üzerine de risk alıyor. Çünkü taksitleri ödememeniz durumunda bu mülk bankanın olacak. İşte bu riski dağıtmak için de size bir sözleşme ya da senet imzalatıyorlar. Eğer taksitleri ödeyemezseniz bu senetler devreye giriyor ve çok daha büyük bir borç sizi bekliyor.

Kara Listedekiler Hedefte

Yapılan tüm bu yöntemlerin bir diğer çeşidi de ‘kara liste’ye giren ve bankalardan kredi alamayan vatandaşlar için uygulanıyor. Günlük hayatta her zaman kullandığımız duraklara, caddelerde ki direklere, metrobüs duraklarına asılan el ilanları ile  hatta sosyal medya üzerinden tanıtımı yapılarak vatandaşlara sicillerinin bozuk olması, sigortalarının olmaması, hacizli olmaları gibi durumlara rağmen istedikleri miktarda kredi çıkartılacağı da reklamları yapılıyor.

Bu ilanları veren şahıslar, bankalardaki tanıdıkları aracılığıyla kredi alıp, ihtiyaç sahibine veriyor fakat çekilen miktarın yüzde 20’sini anında komisyon olarak alıyorlar. Bu komisyon bankanın yıllık ortalama yüzde 20’lik faizi ile birleştiğinde yüzde 40’ı aşan bir maliyet çıkabiliyor.

Siz siz olun bu tür yollarla kredi çekmeye çalışmayın. Bizden uyarması!!!× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz