İstanbul’da Yapılacak Ümraniye – Göztepe Metro İhalesinin İptali İstendi


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Kaynarca-Pendik-Tuzla, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli, Kirazlı-Halkalı, Başakşehir-Kayaşehir ve Mahmutbey-Bahçeşehir metro hatlarının ihalelerini iptal etti. İBB'den yapılan açıklamada 6 hattan oluşan metro projelerinin değil ihalelerinin iptal edildiği belirtildi.

Alarko Holding'in dün KAP'ta yaptığı açıklama sonrasında gündeme gelen metro ihalelerinin iptali şaşırttı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) eski başkanı Kadir Topbaş'ın döneminde yapılan metroların ihaleleri iptal ediliyor. İBB Başkanı Mevlüy Uysal tarafından rafa kaldırılan projeler yapılacak ancak projelerin ihaleleri iptal ediliyor. 

İBB, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu'nun ihalesinin iptalini istedi. Yapım süresi bin 20 gün süreceği planlanan metronun ihalesini Nurol-Gülermak ortaklığı kazanmıştı. İBB tarafından Gülermak Ağır San. İnş. ve Tah. A.Ş. ve Nurol İnş. ve Tic. A.Ş.’ye yollanan 29 Aralık 2017 tarihli yazıda “Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu İnşaat ve Elektromekanik Sistemler Temin, Montaj ve İşletmeye Alma İşleri” projesi yedi gün içerisinde, yüklenici firmaların idareye göndereceği temsilcilerle ihalenin iptali ve sözleşmenin karşılıklı olarak feshinin yapılması rica edildi.

İBB Açıklama Yaptı

İBB metro projelerinin ihalelerin iptali ile ilgili şu şekilde açıklama yaptı;

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2017 yılı içerisinde yapılan ve 6 hattan oluşan metro projeleri değil, ihaleleri iptal edilmiştir.Metro hatlarının uzatılıp yeniden projelendirilerek, daha ekonomik ve daha hızlı bir şekilde yapılabilmesi için söz konusu ihaleler iptal edilmiştir.Böylece toplam uzunluğu 76,9 km olan 6 proje iptal edilmediği gibi, İstanbul’un ulaşımına köklü çözüm için metro yatırımları 1.000 kilometre hedefine uygun olarak genişletilmiş olacaktır.İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, her yerde metro, her yere metro hedefimiz doğrultusunda, söz konusu metro projelerimizi önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağımızı saygıyla duyururuz.


 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz