İstanbul’daki Toprak Kaymaları Neden Oluyor?


Son dönemde İstanbul’da üst üste meydana gelen toprak kaymasıyla çöken iki apartmanla birlikte gündeme gelen çarpık kentleşme ve plansız yapılan inşaat bir numaralı gündem maddesine oturmuş gibi duruyor. Pek çok soru işaretlerini akıllara getiren bu olaylar planlama ve denetimin gündeme gelmesine neden oldu. Şimdi pek çok vatandaşın aklına gelen soru olan “İstanbul’un zeminine ne oluyor” sorusuna cevap bulmaya çalışacağız.

Sütlüce’de toprak kayması nedeniyle 4 katlı bir bina ve Sancaktepe’de bir okulun istinat duvarı çöktü. Ard arda yaşanan toprak kaymaları “İstanbul’un zeminine ne oluyor?” sorusunu gündeme taşıdı. Uzmanlara göre, olayların nedeni ihmal ve hata. İstanbul’un bir bölümünde ciddi heyelan tehlikesi bulunuyor. 

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Seyfettin Atmaca, heyelan ve çökmelere proje hatalarının neden olduğunu dile getirdi. 

Seyfettin Atmaca, “Şehrin zemini 1000 yıl önce nasılsa, şimdi de aynı. Yapay ve insan kaynaklı müdahaleler zemin yapısını bozmuş durumda. Birçok binanın altındaki ilk 4-5 metrelik zemin zayıf olsa da sorun çarpık yapılaşmadan kaynaklanıyor. Heyelanların neden yaz ayında olduğu merak ediliyor.  Kışın yağış ve su akışı doğal sürecinde işliyor. Kış aylarında çok fazla derin kazılar yapılmadığından, yeraltı suyu zeminle doğal kaynaşma içerisinde diyebiliriz. Ancak yazın kuru zemine aşırı su düşmesi  ani taşkınlara neden olabiliyor. Baskın yağmurlar zayıf zemini iyice yumuşatıyor. Hatalı proje ve istinat duvarları da çökmelere neden oluyor” açıklamasında bulundu.

İstanbul’daki toprak ve zemin yapısının bölgesel olarak değiştiğini söyleyen İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Orman Fakültesi’nden Prof. Dr. Doğanay Tolunay, “Avcılar, Beylikdüzü, Esenyurt bölgesinin zemini kaya değil. Bu alandaki zemin tortul malzeme karışımı dediğimiz yapıda. Yeni inşaatlar için temel çukuru kazıp, istinat duvarları için yük hesabı yapılmadığı sürece Sütlüce’dekine benzer hadiseleri çokça görürüz. İnşaat için yamaç bölgelerin tıraşlanarak bina yapılması risk yaratıyor. 1 metreküp toprak normalde 1.5 tondur. Yoğun yağışla bu ağırlık 2.5 tona çıkar. Eğimli yerdeki toprak kütlesi suyla buluşup  akışkan hale geldiğinde heyelan riski ortaya çıkar. Yamacın alt tarafına doğru, heyelan topuğu dediğimiz tampon duvarı sağlam inşa etmeniz gerekir” dedi.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz