İstanbul Havalimanı bölgesini cazibe merkezi yapıyor!


İstanbul Havalimanı, yapımına başlanılmasından itibaren bölgesindeki emlak ve arsa fiyatlarında ciddi yükselişler yaşanmasına sebep oldu. Özelikle Sarıyer bölgesinde metrekare satış fiyatları yüzde 116 yükseliş kaydetti. 

Sabah gazetesinden Seda Tabak'ın haberine göre özellikle Sarıyer, Eyüp ve Arnavutköy ilçeleri ve çevrelerinde satılık ve kiralık konutlarda son 2 yılda aşırı fiyat artışları görüldü. 

İstanbul Yeni Havalimanından yapımına başlanılan 2014 yılından bugüne emlak fiyatlarının gelişim süreci göz kamaştırdı. Özellikle Eyüp'te yer alan satılık konutların metrekare birim fiyatı 2016 Eylül ayında 3.971 TL'yken, Eylül 2018'de bu rakam 4.502 TL'ye çıktı. Eyüp'te bu süre zarfında mahalle bazında en çok değer kazanan lokasyonlar ise Göktürk Merkez (yüzde84), Mithat Paşa (yüzde 40) ve Mimar Sinan (yüzde 30) oldu.

1 NUMARA SARIYER

Sarıyer'de en çok değerlenen semt Büyükdere oldu. Yüzde 60 değerlenen Büyükdere'yi Bahçeköy Merkez (yüzde 46) ve Kazım Karabekir Paşa (yüzde 55) izledi. Arnavutköy, Mavigöl Mahallesi ise satılık konut fiyatlarında yüzde 150'ye varan artış yaşanan tek mahalle olarak başı çekti.

İstanbul Havalimanı güzergahındaki Sarıyer Çayırbaşı Mahallesi ise, Ocak 2018'den Temmuz 2018'e satılık konut fiyatlarında gerçekleşen yüzde 116'lık artışla liste başında yer aldı.

ARTIŞ KİRALIK KONUT FİYATLARINA DA YANSIDI

Birinci etabı 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak yeni havalimanın çevresindeki kiralık konut fiyatlarındaki artış da kayda değer durumda. Ocak-Temmuz 2018 verilerine göre havalimanı güzargâhındaki kiralık konut fiyatlarının en çok arttığı mahalleler Mimar Sinan, Mithat Paşa, Ömerli, Zekerikayköy ve Uskumruköy oldu. Kiraların en çok arttığı mahallelerin başında yüzde 30 ile Mimar Sinan gelirken, bunu Mithatpaşa (yüzde 28), Ömerli (yüzde 27), Zekeriyaköy (yüzde 11) ve Uskumruköy (yüzde10) izliyor.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz