İstanbul Yeni Havalimanı'nın Proje Kısmı San Marino'dan Büyük!

Ulaştırma Bakanı Arslan, "İstanbul Yeni Havalimanı'nın yaratacağı ek hanehalkı gelirinin aşağı yukarı 4 milyar dolar olacağını, Türkiye'nin yerel ekonomisine katkısının da milli gelirinin yüzde 4,2-4,9 arasında olacağı raporun sonuçlarından çıkmaktadır." dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı'nın ekonomiye yaratacağı katkılarla ilgili, "İstanbul Yeni Havalimanı'nın yaratacağı ek hanehalkı gelirinin aşağı yukarı 4 milyar dolar olacağı, Türkiye'nin yerel ekonomisine katkısının da milli gelirinin yüzde 4,2-4,9 arasında olacağı raporun sonuçlarından çıkmakta." dedi.

Arslan, Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) doğrulusunda hazırlanan "İstanbul Yeni Havalimanı Ekonomik Etki Analizi" sonuçlarını, İstanbul Yeni Havalimanı şantiyesinde düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

Havalimanının inşaatında kar-kış, gece-gündüz demeden çalışmaların sürdürüldüğünü ifade eden Arslan, havalimanında şu anda 22 bin 500 bireyin çalıştığını, bu rakamın geride bıraktığımız sene 23 binin üstüne çıktığı vakitler bulunduğunu, proses ilerlediğinde, haziranda çalışan adedinin 30 binin üstüne çıkacağını, bu şekilde havalimanının 2018'in ilk çeyreğine yetiştirileceğini bildirdi.

Havalimanında Türkiye'nin 2023 ve 2053 hedeflerine ulaşması amacıyla gereken altyapı ihtiyaçlarının temel alındığını belirten Arslan, uluslararası hava taşıma sektörünün son 10 senede senelik ortalama yüzde 5,6 büyüdüğünü, bu rakamın Türkiye'de senelik aşağı yukarı yüzde 14 bulunduğunu, 2002'de 2,2 milyar dolar olan sektör büyüklüğünün 2015 sonu itibarıyla 23,4 milyar dolara ulaştığını, aynı dönemde istihdamın da 3 katına çıktığını, sektörde yakalanan bu ivmenin istikbal senelerde devam edeceğinin ön görü edildiğini söyledi.

Geçen sene havacılıkta yolcu adedinin iç ve dış hatlar olmak üzere 174 milyona ulaştığını belirten Arslan, "Beklentimiz, 2018 sonlarına doğru bu rakamın 230 milyon yolcunun üzerine çıkacağı yönünde... Ayrıca, İstanbul havalimanları Avrupa'nın en çok büyüyen ilk 3 havalimanı arasında." dedi.

Arslan, İstanbul'un, ek bir hizmet kapasitesi oluşturacak şekilde yeni bir topla-dağıt-işle-aktar (hub) havalimanına kavuşmasının söz hususu ivmenin devam ettirilmesini sağlayacağını ve bunun lüzumlu bulunduğunu vurguladı.

- "Dünyanın en büyük yap-işlet-devret projesi"

Ahmet Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı'ndan 350 destinasyona uçuş gerçekleştirileceğini ve projenin birinci etap proje yatırımlarının devam ettiğini belirterek, "Burası hizmete girdiği vakit günlük 90 milyon yolcuya hizmet verebilecek." dedi.

Arslan, havacılıkta yaşanacak ilerlemelerle ilk etabın 90 milyon yolcuya yaklaşmasından sonra hedeflerinin başka etaba başlamak bulunduğunu ve kapasiteyi 150 milyona çıkarmayı istediklerini, kapasitenin 200 milyona kadar yolcuyu kaldırabileceğini söyledi.

Havalimanı amacıyla öngörülen yatırım bedelinin 10,2 milyar avro bulunduğunu belirten Arslan, "Yaklaşık 25 milyar avroluk da bir kira geliri elde etmiş olacak. Hem proje maliyeti hem de kira geliri itibarıyla dünyanın en büyük yap-işlet-devret projesini gerçekleştirmiş olacağız." dedi.

- "Proje kısmı San Marino'dan büyük"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, inşa edilen 1 milyon 300 bin metrekarelik terminal binasının kapalı kısmının 5 adet Empire State binası kısmına denk yaklaştığını belirterek, şunları kaydetti:

"Havalimanı toplam proje kısmı San Marino vatanının yüz ölçümünden daha büyük. 3,5 milyon metrekarelik birinci etap toplam inşaat kısmı Monako'nun toplam kısmının 1,7 katına, terminal binasında kullanılacak 1,2 milyon metreküp beton Empire State binasının hacminin 1,4 katına, terminal binası inşaatında kullanılacak 180 bin donatı miktarı Eyfel Kulesi'nin metal yapısının 24 katına, terminal binasının 450 bin metrekarelik çatısı Roma Collosseum kısmının 23 katına eşittir."

Havalimanının bütün çokrı bitirildiğinde her türlü uçak tipinin operasyonuna ideal toplam 6 bağımsız pisti, 16 taksi yolu ve 500 uçak park kapasitesi olacağını belirten Arslan, havalimanında kendi aralarındaki ulaşım raylı sistemle gerçekleştirilecek 3 ayrı terminal binası, 280 akıllı yolcu köprüsü, 3 teknik blok ve hava trafik denetim kulesinin bulunacağını, toplam 4,5 milyon metrekare büyüklüğünde apron, şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminali ve devlet misafir evi olacağını anlattı.

Arslan, proje kapsamında yapılacak otoparklar, duty free kısmı, oteller, mağazalar, ibadethaneler ve başka sosyal donatı alanlarına da değindi.

- "Havacılık sektörüne oluşturulan yatırımın ekonomiye direkt olarak ve dolaylı tesirsi var"

Ahmet Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı'nın oluşturacağı direkt olarak istihdamın 100 bin şahıs olacağını belirterek, havacılık sektörüne oluşturulan yatırımın ekonomiye direkt olarak, dolaylı ve tetikleyici tesirsinin bulunduğunu kaydetti.

İngiltere'de oluşturulan bir incelemeye göre, hava yolu taşımacılığındaki koltuk kapasitesinde yüzde 10'luk bir yükselişin kısa vadeli ekonomik büyümede yüzde 1'lik bir artışa yol açtığını altını çizen Arslan, hava trafik yoğunluğu 10 milyonu geride bıraktığımız havalimanlarında, her 1000 birimlik yükselişin havalimanı hizmetleri ile bağlantılı olarak yüzde 0,85 ek istihdam yarattığını söyledi.

Arslan, Amsterdam Schiphol Havalimanı'nın Hollanda'nın GSYH'sine her sene 26 milyar avrodan çok katkı sağladığını ve havalimanında aşağı yukarı 65 bin bireyin istihdam edildiğini bildirdi.

- Turizm sektörüne de katkı sağlayacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü (Eurocontrol) verilerinden yararlanarak İstanbul Yeni Havalimanı'nın ekonomiye sağlayacağı katkılarla ilgili birtakım senaryolar hazırladıklarını belirterek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"İstanbul Yeni Havalimanı'nın direkt olarak ve dolaylı olarak yaratacağı istihdamın 2025 senesi amacıyla 195 bin ila 225 bin şahıs aralığında olacağı öngörülüyor. Doğrudan ve dolaylı aşağı yukarı 200 bin şahsa istihdam sağlanacak. Yine yaratacağı ek hanehalkı gelirinin aşağı yukarı 4 milyar dolar olacağı, Türkiye'nin yerel ekonomisine katkısının da milli gelirinin yüzde 4,2-4,9 arasında olacağı raporun sonuçlarından çıkmakta."

Özellikle Hollanda'dan verdiği örneklere bakıldığında, bu rakamların üstüne rahat rahat  çıkılabileceğinin görüldüğünü de ifade eden Arslan, havalimanının turizm sektörüne katkısına değinirken de, 90 milyon yolcunun yüzde 10'unun turist bulunduğu ve bu ziyaretçilerin şahıs başına 700 dolar harcama yaptığı düşünüldüğünde, ülke ekonomisine tekrar ciddi katkılar sağlanacağını vurguladı.

- "Yüzde 40'ı bitti"

Ahmet Arslan, hava yolu yük nakliyeciliğinin gelişmesinin yüksek katma kıymetli ürünlerin ihracatını da kolaylaştıracağını ifade ederek, İstanbul Yeni Havalimanı'nın kara yolları ve raylı sistemlerle donatılacağını, buraya ulaşımın kolaylaştırılacağını söyledi.

Havalimanının kentin dönüşümünü de sağlayacağını dile getiren Arslan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İstanbul Yeni Havalimanı'nın dünyayı Türkiye'ye, Türkiye'yi de dünyaya bağlayacak perçinleri kuvvetlendirmesi, Türkiye'nin hem bir köprü ve hem de bir merkez kalitesi kazanmasına olumlu tesir edeceği kaçınılmazdır. Bu tesirnin, yönetilmesi zaruri jeopolitik reaksiyonları oluşturacağı ve bu çerçevede İstanbul Yeni Havalimanı'nın küresel politikanın dinamiklerinden tesirlenmesi beklenmelidir. Son tahlilde İstanbul Yeni Havalimanı, en başta da açıkladığım üzere Türkiye'nin önümüzdeki 50 senelik büyüme öyküsünün itici güçlerinden biri olacaktır."

Arslan, havalimanı inşaatının yüzde 40'ının tamalandığını da sözlerine ekledi.

Bunlarla birlikte, Bakan Arslan, havalimanı inşaatının son durumu ile alakalı yetkillilerden bilgi aldı.


Kaynak AA× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz