İzmir'de Dev Projeler Emlak Piyasasını Hareketlendirdi

İzmir’de hayata geçirilecek dev projeler kentin ışığını parlattı. Konut kredilerinde faiz indirimi beklentisi sürerken,  İzmir  emlak piyasasında hayata geçirilecek dev projeler birçok bölgede arazi ve konut fiyatları yükseldi.

Özellikle Balçovada tüp geçit, İstinye park projeleri, Karşıyaka Çiğli bölgesinde Çandarlı Otoyolunun uzatılması, Bayraklıda şehir hastanesi kampusü projeleri bu bölgelerdeki arsa ve konut fiyatlarını zıplattı. Son iki yıl içinde Balçovada metrekare fiyatları 1500 liradan 2500 liraya, Karşıyakada 2 bin liradan 3 bin liraya, Bayraklı da ise bin liradan 1500 liraya yükseldi. Yetkililer bu projelerin hayata geçmesiyle metrekare fiyatlarının %100 artabileceğini söyledi.

İhaleler Yapılacak                     

Balçovada Üçkuyular ve İnciraltı bölgesinde projelendirilen İstinyepark Alışveriş merkezi ve tüpgeçit projeleri arsa ve konut fiyatlarını arttırdı. İzmir-Çandarlı Otoyolunun Çandarlıya kadar olan bölümünün projelendirilmesi ve önümüzdeki günlerde ihaleye çıkılacak olması da Karşıyaka, Çiğli, Ulukent Menemen, Aliağada fiyatları  % 50 yükseltti. Bayraklıda Türkerler Holding tarafından projelendirilen şehir hastanesi kampüsü inşaatı da bölgeyi hareketlendirdi.

Faiz İndirimi

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu, Balçovanın tüp geçit ve İstinyepark projeleri nedeniyle emlak yatırımı açısından en gözde bölgelerden biri haline geldiğini söyledi. Güleroğlu şöyle konuştu: "Tüpgeçit ve İstinyepark projeleri Balçovayı etkileyecek. Bölgede metrekare fiyatları bin 250 liralardan 2 bin 500 liralara kadar çıktı. Bu projelerin hayata geçmesiyle 5 bin liraları görmek hayal değil. Esnaf kredisi de piyasamıza olumlu yansıyacak. Konut kredilerinde faiz indirimi beklentimiz sürüyor" dedi.

Seyrek'te Artış

Bazı emlak uzmanları insanların kentten kaçmak için yerler aradığını ve bu yerlerin başında da Menemenin Seyrek mahallesinin geldiğini belirttiler. Uzmanlar, "2014te bölgedeki konut ve arsa metrekare fiyatları 150-250 TL civarındaydı. Şu an fiyatlar yaklaşık 6 kat artarak 900 ila 1.200 TL aralığına geldi. Böyle bir artış dünyanın hiçbir yerinde görülmedi" dedi.

 Yeni Asır× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz