İzmir Mavişehir’deki Arazi Tartışması Dinmeyecek Gibi !

Son dönemde büyük tartışma konusu olan İzmir Mavişehir’de bulunan açık spor alanı olarak görünen 115 dönümlük iki ayrı arazi tartışması bitmeyecek gibi gözüküyor. Tartışmanın çıkış sebebi ise Bakanlığın arazi için imar izni çıkarması. İmar izninin çıkması İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu isyan ettirdi. Başkan Kocaoğlu, “yazıktır bu kente” diyerek tepkisini gösterdi.

Başkan Kocaoğlu, “Mavişehir’de açık spor alanı olarak ayırdığımız 115 dönümlük iki arazi için imar çalışması geldi dün Bakanlıktan. Yazıktır bu kente” paylaşımıyla gündeme gelmesinin ardından da Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Mavişehir’de imar planında spor alanı olan ve TOKİ’nin 2011 yılında sattığı 100 ve 15 dönümlük iki arsayı imara açacak plan çalışması geldiğini açıkladı.

Kocaoğlu bu gelişmeler üzerine Hürriyet’e tepkisinin neden olduğunu anlattı. Kocaoğlu, “Biz İzmir’in kalkınmasını, İzmir’in yaşanacak bir kent olmasını istiyoruz. Dünyanın en güzel kenti İstanbul’un düştüğü duruma İzmir’i düşürmek istemiyoruz. Mavişehir nüfus olarak yoğunluğun çok yüksek olduğu bir bölge. Bu yoğunluğun karşılığında sosyal donatı alanları kamuya terk edilmelidir. Mavişehir’de bulunan bu iki arazi yıllar önce Hazine’den TOKİ’ye geçmiş. TOKİ ile 2004-2005 yılında Mavişehir bölgesinde birlikte plan çalışması yaptık. Kamuya ait olduğu için alanda ciddi yoğunluk artışı olduğu kabul edildi. Ama TOKİ plan karşılığında kamuya terk edilmesi gereken, belediyenin de yürürlükteki planlarda spor alanı olarak gösterdiği yerleri 7-8 sene önce sattı”.

Konuya ilişkin yargıya gideceklerini belirten Kocaoğlu, “Bizim planlama ilkelerimize uymadığı için reddettiğimiz planlar Çevre Bakanlığı’ndan bir şekilde geçiriliyor. İller Bankası’nın kendisine ait parsellerde plan yapma yetkisi var. Yani İller Bankası’na plan yapma hakkı doğuyor. Mayıs ayında vatandaş gidip arsaların dörtte birini İller Bankası’na satmış. Baktığımızda karşımıza böyle bir tapu kaydı çıktı. İmar çıkmış. Ve biz bundan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bizden görüş sorunca haberdar olduk. Çevre Bakanlığı’na plan sunulmuş. Böyle bir şey olamaz. Yargıya gideceğiz” dedi.

 

Kaynak: Hürriyet× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz