Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey Metrosu Açılıyor


İstanbullu vatandaşların büyük merakla bekledikleri Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosu yıl sonunda açılıyor. Yapılan çalışmalar ve metro inşasının yüzde 90 oranında tamamlandığı belirtiliyor. Sürücüsüz çalışacak olan metronun yıl sonuna kadar açılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

İnşa edilen metro hattı ile İstanbul trafiğinde büyük bir rahatlama sağlanacak. Temeli 2014 yılında atılan metro hattı açıldığında, Mecidiyeköy istasyonu aktarma merkezi olacak. M7 olarak adlandırılan metro ile Kabataş ve Mahmutbey yönlerinden gelen yolcular, Yenikapı ve Hacıosman yönlerine metroyla; Söğütlüçeşme ve Beylikdüzü yönlerine ise metrobüsle aktarma yapabilecek.

Mecidiyeköy istasyonu yer altı meydanı olacak. İstasyonda 2 bin metrekarelik bir yer altı meydanı da oluşturulacak. Metrobüs ile Yenikapı-Hacıosman metro hattının aktarma noktası olan istasyonda metrobüsten metroya geçiş koridorları ise 25 metre genişliğine sahip olacak.

Hat açıldığında, Yenikapı-Hacıosman ve metrobüs hatları ile entegrasyon sağlanacak. İlk açılışta günde yaklaşık 300 bin kişinin Mecidiyeköy istasyonundan geçmesi bekleniyor. 240 bin kişinin Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey hattı ile Yenikapı-Hacıosman arasında seyahat etmesi, 30 bin kişinin metrobüse, 30 bin kişinin de Mecidiyeköy bölgesindeki iş alanlarına dağılması tahmin ediliyor.

Mahmutbey Mecidiyeköy Arası 26 Dakikaya İnecek

Bağcılar-Mecidiyeköy: 41 dk.
Kağıthane-Mecidiyeköy: 4,5 dk.
Tekstilkent-Mecidiyeköy: 20,5 dk.
Beşiktaş-Mecidiyeköy: 5,5 dk.
Başakşehir-Mecidiyeköy: 35,5 dk.
Sancaktepe-Mecidiyeköy:55 dk.
Mecidiyeköy-Mahmutbey: 26 dk.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz