Kabataş Projesi, Ulaşımda Entegrasyonu Amaçlıyor

Kamuoyunda ‘Martı’ olarak bilinen, Kabataş Meydanı ve Transfer Projesi gündemden düşmüyor. Kimi itirazların da olduğu projenin mimarı Hakan Kıran, Haliç Metro Geçiş Köprüsü’yle de bilinen bir isim.

Kabataş’taki projeyle ilgili; ‘‘Martıdan esinlendim çünkü, doğayı severim. Martının dinamizmi inanılmazdır. Milyonlarca kez denize aynı dinamizmle dalıp çıkıyor. Şehre dinamizm katacak organik bir formdan bahsediyoruz. Dev bir proje Kabataş Meydanı ve Transfer Merkezi. Kabataş'a siluet olarak bakarsanız arkası korkunçtur. Taksim'e doğru üst üste binalar vardır, arada da çıkıntılar. Buraya yapacağınız bir figüratif eleman ancak siz ona baktığınızda arkayı görmemenizi sağlar. Arkadaki bütün o keşmekeşi algı olarak iddialı bir tasarımla arkadaki görüntüyü yok edebilirsiniz.’’ diyen Kıran, meseleye ulaşım entegrasyonu odaklı baktığını söyledi.

‘‘Şehir yayalarındır diye bilinir ama; değildir. Kabataş bunun en belirgin örneğidir. Setüstü'nün olduğu yerde 75-80 santimetreye kadar inen kaldırımlara sıkışıp kalır yayalar. Çünkü sürekli akan araç trafiği vardır yolda. Yolun ortasında da tramvay. Yolun karşısında ise iskeleler vardır. Orada günün sonunda ya tramvaya ya da otobüse binmeniz gerekir. Araçlar ve yayalar birbirine karışır. Tramvaydan inen yayaların kırmızı ışıkta duracak yeri yok. Kaldırımda yürüyecek genişlik zaten yoktur. Buraya yeni olarak bir de metro gelince tramvay, otobüs, füniküler, özel araçlar, metro ve deniz ulaşımı birleşiyor.’’ şeklinde konuşan Kıran, projenin öncelikle ulaşım araçlarının entegrasyonunu amaçladığını ifade etti.

Projeye ilişkin, ‘İçinde alış veriş merkezi var’ iddialarına dönük; ‘‘Bütün Avrupa'daki transfer merkezlerinde olduğu gibi günlük ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız dükkanlar var. Bir meydan düşünün çevresinde gazete, çay, simit alabileceğiniz alanlar var. İlave olarak burası çok yoğun bir geçiş hattı olduğu için eczane de koyduk. İşten dönerken ihtiyacını alabilsin diye. Bir de sahaflar çarşısı var insanlar sokaktan geçerken kitap alırlar diye düşündük. Minik resim sergi galerileri ve kitapçılar var. Bir de yine Avrupa'da çok örnekleri vardır küçük sebze, meyve, ekmek gibi günlük ihtiyacınızı alabileceğiniz alanlar koyduk. Bu alanın toplamı 3-4 bin metrekaredir. İnşaat bittiğinde açılır açılmaz rahatlamanın farkına varacak insanlar.’’ cevabını veren mimar Hakan Kıran, 14 bin metrekarelik boş alana da değindi:

‘‘Meydana ağaç eleştirisi sıkça geliyor. Ama meydanda ağaç olmaz. Meydanın içinin meydan fonksiyonlarının yer alması için boş olması gerekir. Etrafında zaten 70 bin metrekare ağaçlandırılmış alan var. Bu meydan çok amaçlı bir meydan, bu meydanlarda dev bir su oyunları olacak. Aynı zamanda değişik fonksiyonlarda kullanılabilecek. Kitap satışı gibi geçici stantlar veya buz pateni, konserlerin yapılabileceği alanlar olacak.’’ değerlendirmesini yapan Kıran, projede toplam maliyetin 500 milyon lira olacağını ifade etti.

Kaynak: Sözcü× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz