Kabataş Transfer Merkezi Projesinde Gelinen Son Nokta

İstanbul Kabataş sahilinde Martı Projesi adıyla da bilinen Kabataş Transfer Merkezi Projesi'nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor! Projenin denize doğru uzanacak olan iskeleleri için kazık çakma işlemlerinde epey yol kat edildi.

Birkaç ay önce yapımına başlanan ve kuş bakışı bakıldığında kanatlarını açmış bir martı şeklinde tasarıma sahip olduğu için halk arasında "Martı Projesi" olarak bilinen "Kabataş Transfer Merkezi Projesi" hızla yol alıyor!

Havadan bakıldığında martı kanatlarını anımsatan ve denize doğru uzanan iskeleler yavaş yavaş şekillenmeye başladı! Şehrin siluetini bozmamak adına 9,5 metreyi geçmeyecek yükseklikte tasarlanan iskeleler tamamlanıncaya kadar Kabataş İskelesi 2 yıl deniz trafiğine kapanacak!

Martı Projesi dahilinde yaklaşık 90 bin metrekarelik alan yeniden düzenlecek. Mimar Hakan Kıran tarafından 2005 yılında tasarımı yapılan bu projeye 2016 yılında metro ilave edilmesine karar verildi. Omobillerin kullanacağı yol, yer altına alınacak ve tüm entegrasyon bu alanda sağlanacak. Proje sayesinde Kabataş İskelesi, Kabataş-Taksim füniküler hattı ve yapım aşamasında olan Mahmutbey-Kabataş metro hattı birbirine entegre edilecek.

Bölgede büyük bir eksiklik olarak görülen meydan ihtiyacının karşılanması için 10 bin metrekare genişliğinde bir meydan oluşturulacak. Ayrıca müze ve sergi salonlarının yanı sıra otoparkların da proje dahilinde inşa edilmesi bekleniyor. Alt ve üst geçiş bölgelerinde vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabileceği büfe, pastane, gazete bayii gibi üniteler yapılması planlanan Martı Projesi'nde deniz otobüsleri, vapurlar ve deniz otobüsü iskeleleri de restore edilerek yenilenecek!

Sabah × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz