Kanal İstanbul İçin 2018'de Temel Atılacak

Recep Tayyip Erdoğan, Belgrad'da  "Türkiye-Sırbistan İş Forumu"nda açıklamalarda bulundu.

Recep Tayyip Erdoğan, 2011-2015 arasında %7,1 büyüyen ekonominin 2017 senesinin ilk 6 ayında %5,1'lik bir büyümeye ulaştığını, böylelikle de Türkiye'nin tekrar istenilen seviyeyey geldiğini belirtti.

Türkiye'nin 2107 içinde %5,1'lik bir büyüme yakalayacağının belirtildiğini dile getiren Erdoğan, "Türkiye, %100'lük büyümeyr ulaşıyor. Aslında Türkiye'nin ekonomik duruşu,geçen 15 senede yaşanan değişim tam anlamıyla bir başarı tablosu." dedi.

Dünyanın 10 ekonomisinden birisi Türkiye olmalı diyen Erdoğan, "Geniş çaplı proje ve yatırımlarımızı, iç ve dış sıkıntılara izin vermeden emin bir şekilde devam ettiriyoruz. Keza geçen yıl her biri kendi alanında ünlenen büyük yatırımlar olan Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Avrasya Tüneli'nin açılışlarını da yaptık" dedi.

Erdoğan, "Martta Çanakkale 1915 Köprüsü'ne ilk çiviyi çaktık.İstanbul'da dünyanın en büyüğü olacak olan havalimanının ilk kısmının gelecek sene sonuna doğru hizmete alınması için çalışmalar sürüyor" dedi. 

Havalimanının ilk aşamada senede 90 milyon yolcu taşıyacağını söyleyen Erdoğan "Havalimanımız 2023'e gelindiğinde, senede 150 milyon yolcuyu taşıyacak. Gerektiğinde 200 milyon/yıl yolcu kapasitesine de ulaşabilir. Bu, devletin değil, özel sektörün bir konsorsiyumu olarak yaptığı bir havalimanı" dedi.

Erdoğan, "İstanbul Boğazı'na paralel olarak bir kanal yapılması öncelikli durumda,biliyorsunuz Kanal İstanbul benim hayalimdi. İnşallah sene sonu veya 2018 başında temel atma töreninde buluşuruz." dedi.

 

AA× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz