Kaplan: Kentsel Dönüşümde Sosyo-ekonomik ve Kültürel Boyut da Görülmeli

İnşaat sektörünün özel önem verdiği kentsel dönüşümde farklı noktalar tartışılmaya devam ediyor. Yeni Marmara gazetesinde ‘Neden ve nasıl bir kentsel dönüşüm?’ başlığıyla konuyu ele alan Orhan Kaplan da, Türkiye’nin deprem kuşağı üzerinde bulunduğunu hatırlatarak, ‘Devletin yapacağı, vatandaşın da yapacağı çok şey…’ olduğunu belirtti.

 ‘‘Türkiye’de ortalama yılda depremden ölen insan sayısı bin dolayında… Oysa Türkiye’nin depremden daha büyük bir sorunu var. Trafik kazalarında yılda yitirdiğimiz can ortalama 10 bin… Yani yılda depremden ölenlerin on katı… Bu durum kuşkusuz deprem gerçeğinin es geçilerek, kentsel dönüşümün ıskalanmasını getirmez. Nasıl trafik kazalarının azalışında son 10 yılda önemli bir gelişme sağlanmışsa Türkiye, depremden yiten canlarda da önemli bir azalma gerçekleştirebilir. Hiç kuşkusuz kentsel dönüşümü, salt binaların sağlamlaştırıldığı bir proje olarak görmek de yanlış olur.’’ diyen Kaplan, ‘‘Kentsel dönüşümün sosyoekonomik ve kültürel boyutunu da görmek gerek.’’ vurgusunda bulundu.

‘‘Herkesin daha modern ve sağlıklı binalarda oturma hakkından hareketle de bu işe bakmak gerek.’’ ifadesini kullanan yazar, konuyla ilgili yasayı anımsattı…

‘‘Zaten Van depremi ile hızlanan ve tüm Türkiye’yi içine alarak kentsel dönüşüm artık toplumumuzun gündemine oturmuş bunuyor. Herkesin aklında “Bu iş nasıl oluyor, ben de yararlanabilir miyim?  Kentsel dönüşüm nedir? Yoksa evimi mi elimden alacaklar?” gibi sorular kurcalamaya başladı. Hemen hepimizi ilgilendiren bu konunun aslında herkesin anlayacağı şekilde örnekler ile anlatılabilmesi gerekiyor… Kentsel dönüşüm kısaca yeni yürürlüğe giren 6306 sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Hakkında yasadır.’’ açıklamasını yapan Orhan Kaplan, yasanın getirdiklerine dikkat çekerek; ‘‘Türkiye’nin neresinde olursanız olun (mezra, köy, kasaba, ilçe, şehir) eski, ekonomik ömrünü tamamlamış, deprem riskli, yıkıldı yıkılacak durumdaki evinizi, işyerinizi bu yasa ile devletin sağlamış olduğu kentsel dönüşüm kredisi, kira yardımı, belediye harç - vergi avantajlarını da kullanarak yeniden yapabilirsiniz.’’ dedi.

Yazısının devamında, İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD), Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından düzenlenen 'Nasıl Bir Kentsel Dönüşüm?' konulu foruma değinen Kaplan; ‘‘Ülkemizde ekonominin lokomotifini, ortaya çıkarttığı katma değer ve istihdamın büyüklüğü ile hiç kuşkusuz inşaat sektörü oluşturmaktadır.’’ diyerek, organizasyonun önemine dikkat çekti.

Kaynak: Yeni Marmara × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz