Karadayı Grup Yönetim Kurul Başkanı Tutuklandı!

386 yıl 11 ay hapis cezasının yanı sıra 6 milyon 372 lira adli para cezasına mahkum edilen ve kefaletle tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen Ahmet Metin Karadayı, itiraz üzerine tutuklandı.

386 yıl 11 ay hapis ve 6 milyon 372 lira adli para cezasına çarptırılan Karadayı, Erzurum'da maket üzerinden satışa sunduğu ve satışını gerçekleştirdiği daireleri teslim etmemekle suçlanıyordu! Kefaletle tutuksuz yargılanmasına karar verilerek tahliye edilen Karadayı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Metin Karadayı'nın yapılan itiraz üzerine tutuklu yargılanmasına karar verildi.

Erzurum'un Palandöken ilçesine bağlı Yenişehir semtinde, Adalet ve Kalkınma Partili Ahmet Küçükler'in belediye başkanı olduğu dönemde 2 bin konuttan oluşan bir proje hazırlayan Ahmet Metin Karadayı, inşaatın temelleri atılmadan dairelerin çoğunu sattı. 

İmar İskan eski konutlarında ikamet eden vatandaşların evlerini 2012 yılında daire karşılığında  yıkan Karadayı'nın projelendirdiği inşaat, hem ruhsatı hem de projesi olmadığı gerekçesi ile şu anki Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Sekmen tarafından durduruldu. 2013 yılında temelleri atılan ve 140 milyon liraya mal olacağı hesaplanan inşaat projesinde mağdur olan vatandaşlar, eylem yaparak seslerini duyurmaya çalıştı. New City projesinin dışında Yakutiye ilçesinin Hasani Basri ve Palandöken ilçelerinde yükselecek Akkent konut projeleri dahilinde arsa karşılığında ya da sözleşme yaparak mal sahiplerinden para toplayan Ahmet Metin Karadayı, vaat ettiği inşaatlarını tamamlamayınca birçok vatandaşın ev sahibi olma hayallerini yerle bir etti. Mağdur olan kişilerin şikayet etmesi üzerine Ahmet Metin Karadayı hakkında 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan dava açıldı. Yaklaşık 400 müştekiye yönelik olarak 800 yıldan 2 bin 800 yıla kadar hapsi istenen Karadayı, 12 Mayıs 2016 günü tutuklandı. 2.5 ay cezaevinde yatan ve sonrasında 150 bin lira kefaletle tahliye edilen Karadayı'ya yurt dışına çıkış yasağı konuldu. 15 Aralık 2016 tarihinde 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde  görülen karar duruşmasında müteahhit hakkında New City ve Akkent projeleri ile ilgili beraat kararı verilirken Hasani Basri projesi kapsamında şikayetçi olan 135 kişiyi dolandırdığı mahkeme heyetince kabul edildi. Karadayı Grup Yönetim Kurulu Başkanı 386 yıl 11 ay hapis ve 6 milyon 372 lira adli para cezasına çarptırdı.

Yeniden mahkemede

Mahkeme kararının ardından yapılan itiraz üzerine Bursa Mudanya'da gözaltına alınan Ahmet Metin Karadayı, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesine ifade verdi. Dolandırdığı kişilere yardım etmeye çalıştığını belirten Karadayı, hüküm giymesi ve hapse girmesi halinde mağdur olan kişilerin mağduriyetinin giderebilmesinin imkansız olduğunu söyledi. Bu hususu mahkeme dikkatine sunan Karadayı'nın beyanı mağdur sayısının çok ve ceza miktarının da yüksek olması gerekçe gösterilerek reddedildi ve tutuklanmasına karar verildi.

Vatan× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz