Karma Yapılı Projelerden Konut Alımı Artış Gösteriyor !

Günümüz şehir yaşantısında AVM, kültür merkezleri gibi pek çok sosyal ortamlar yaşantımızla bir bütün olmuş durumda. Son dönemde gayrimenkul ve inşaat sektörü yeni projelerinde, artık karma proje dediğimiz konut, AVM, ofis, otel, kültür merkezi gibi birden fazla işlevin bulunduğu karma kullanım alanlarını hayata geçirmeye başladılar. Bu projeler daha çok İstanbul ve Ankara gibi nüfus olarak çok kalabalık ve şehrin yayılış alanlarının çok fazla olduğu yerlerde yapılıyor.

                                                      

Tabi ki hiç şüphesiz değişen şehir dinamikleri, yaşam biçimlerini de etkiliyor. Artık bu tip projelerin diğer şehirlerdede yapılmaya ve hayata geçirilmeye başlandığını görüyoruz. Şimdilerde artan araç kullanımı ile birlikte yerleşim bölgeleri kent merkezine yakınlaşmaya başladı. Kentli insan artık işine gitmek için saatlerce otomobil kullanmak istemiyor; kendine ve ailesine daha çok zaman ayırmak istiyor. Bunun sağlanması için, sadece iş yerinin değil, alışveriş, kültür-sanat ve eğlence mekanlarının da evin yakınlarında olması gerekiyor. Gayrimenkul ve inşaat sektörüde bu soruna karma kullanımlı yapılarla çözüm buldular. Bahsettiğimiz ilk karma yapı projesi 1993 yılında İstanbul’un Etiler semtinde açılan Akmerkez’in ilk karma yapı projesi olduğunu söyleyebiliriz.

İstanbul’da bu tip karma yapıların çok olduğundan bahsetmiştik. Peki diğer şehirlerde durum nasıl ?

Örnek verecek olursak, Ankara’da Armada, Atakule, Next Level, Karum projleri yer alıyor. İzmir’de Forum Bornova ve Mistral İzmir projeleri, Bursa’da ise Korupark yer alıyor. Daha sayamadığımız pek çok şehirde bu tip projelere rastlamak mümkün.

Konuşa ilişkin Ayşe İnci Varol, 2009 yılında “Yapı-Kent İlişkisi Bağlamında Karma Kullanımlı Yapılar” başlıklı çalışmasında karma projelerin avantaj ve dezavantajlarından bahsediyor. İlk avantajlarına bakacak olursak; ilgi çekici ve sembolik değerlerin yaratılması, çeşitli sosyal grupların bir araya getirilmesi, iyi kalitenin ucuza sağlanması, ulaşım yoğunluğunun azaltılması, kent merkezlerinin gece canlı kalması, yeşil alanların yaratılması gibi avantajlar sunuyor.

Dezavantajlara bakacak olursak; çalışmada, yoğunluk artışı, yoğunluk nedeniyle güvenlik sorunlarının çıkması, çevredeki sosyal hizmetlerin yetersizliği ve sosyal izolasyon gibi dezavantajları bulunuyor.

Epos Gayrimenkul’den elde edilen bilgilere Avrupa yakasında son beş içerisinde 47, Anadolu yakasında ise 25 karma kullanımlı proje lanse edilmiş. Bu projelerin önemli bir kısmında konut içerdiği gözleniyor.

Konuya ilişkin bir diğer açıklama ise Servotel Kurucu Ortağı Ayla Heyfegil tarafından geldi. Ayla Helfegil; yatırımcının karma kullanımlı yapı tercihinin devam edeceğini, karma kullanımlı yapının değerini artıran en temel öğe olarak ise içerdiği fonksiyonların birbirlerini rahatsız etmeden ayrıştırılabilmesi ve sinerji yaratması olarak belirtiyor.  

Epos Gayrimenkul Yönetici Ortağı Neşecan Çekici; karma kullanımlı yapılarda projeyi geliştirme sürecinin çok önemli olduğunu, doğru bir lokasyonla, doğru kurgulanmış, profesyonelce işletilen ve çevre dostu karma projeler başarılı olur dedi.

 

Kaynak: TOKİ Haber× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz