Katar Krizi Gayrimenkul Ve İnşaat Sektörüne Zarar Vermedi !

Katar krizinin ardından akla gelen ilk soru Türkiye’nin gayrimenkul ve inşaat sektörünün bu durumdan nasıl etkileneceği sorusu. Bilindiği gibi Katar’a ambargo uygulayan ülkelerden biride Birleşik Arap Emirlikleri. Türkiye’nin Körfez ülkeleriyle büyük inşaat ve gayrimenkul anlaşmaları bulunuyor. Yabancı yatırımcılara gayrimenkul satışlarının en fazla yapıldığı ülkeler Körfez ülkeleri. Hürriyet Gazetesi yazarlarından biri olan Sadi ÖZDEMİR Birleşik Arap Emirlikleri’nin Türkiye ile ilişkisini değerlendirdi.

Bilindiği gibi Katar’a ambargo uygulayan ülkelerden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Türkiye ile ilişkilerinin bu kriz yüzünden bozulmasını istemiyor. Araştırmalarda bulunan Sami Özdemir, “Dört günlük görüşme trafiği sonunda ziyaret ettiğimiz Türkiye’nin Abu Dabi Büyükelçisi Can Dizdar, “Krizin çözülmesi bölgedeki tüm ülkelerin yararınadır ve bu yönde çabalar yoğun şekilde devam ediyor” derken, BAE yetkilileri, Türkiye ile her konuda ilişkilerin gelişmesinden yana olduklarını ancak, Müslüman Kardeşler örgütünün kendileri için Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) kadar tehlike arz ettiğini özellikle vurguladı” dedi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanlığı Yetkilisi Abdullah Sultan El Nuaimi, “Türkiye ile ilişkilerimizi daha da güçlendirmek istiyoruz. Şu anda Abu Dabi hava limanı inşaatını bir Türk firması yapıyor ve çok büyük bir projedir. Dış ticaretimiz 10 milyar doları aşmış. Sizden bize 8, bizden size 15 milyar dolarlık yatırım olmuş. Gayrimenkul yatırımları ve turizm çok hızlı büyüyor. Katar ile kriz yaşarken de Türkiye ile ilişkileri soğutmadık. 15 Temmuz darbe girişiminde hükümeti destekledik. BAE, Türkiye ile ilişkilerine çok özen gösteriyor. Türkiye ile siyasi ve savunma işbirliği de yapıyoruz” dedi.

 

Kaynak: Hürriyet / Sadi Özdemir× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz