Kentsel Dönüşüm Kapsamında Ödenen Tapu Harçları İadesi Nasıl Olur


Geçtiğimiz günlerde bir yazı kaleme almıştık, bu yazının konusu kentsel dönüşüm kapsamında tapu harcı ödeyenler harçlarını geri alabilecekler demiştik. Bugünkü yazımızın konusu bu harç ödemelerini nasıl geri alabileceğimize dair. Şimdi gelin hep birlikte konunu detaylarına bir göz atalım…

Kentsel dönüşüm kapsamında tapu dairesinde yatırılan harçlar muaf tutuluyor. Buna karşın artık kentsel dönüşüm dahilinde inşa edilen yapılardan alınan evler için yatırılan tapu devir harçları ve müteahhitlerden daire satın alanların ödedikleri tapu harçları iade alınabiliyor. 

Kentsel Dönüşüm Tapu Harcı İadesi Nasıl Olur?

1) Satış gerçekleştikten sonra 30 günlük süre içerisinde ilgili vergi dairesine dilekçe ile başvurup ödeme dekontu, tapu fotokopisi, riskli yapı muafiyet yazısı, riskli yapı belgesi ve sözleşme (Arsa payı karşılığı veya diğer modellerle yapılmışsa o sözleşme) ekleyerek düzeltme talep edilebiliyor. 

2) Satış yapıldıktan sonra 30 günlük süre geçtikten sonra başvuru yapılacaksa eğer Gelir İdaresi Başkanlığına şikayet yoluyla başvurulabiliyor.

3) 30 günlük süre içerisinde başvuru Vergi Mahkemesi reddeder veya 30 günlük süre geçtikten sonra yapılan Gelir İdaresi başvurusu reddedilirse red tarihinden itibaren 30 günlük süre içerisinde Vergi Mahkemesine dava açılabiliyor.

4) Vergi Dairesi veya Gelir İdaresi Başkanlığına yapılan başvuru red edildikten sonra 30 günlük süre içerisinde Vergi Mahkemesine dava açılabiliyor. 

Gerekli Belgeler:

a) Vergi Tahsil Alındısı
b) Tapu Senedi Fotokopisi
c) Riskli Yapı Belgesi
d) Riskli Yapı Muafiyet Belgesi
e) Sözleşme Örneği (Arsa Payı Karşılığı veya başka modellerle yapılmışsa o sözleşme) 

Tüm tüketiciler ve müteahhitlerin bu imkandan faydalanabilmeleri için satışın gerçekleştiği tarihten itibaren 5 yıl içerisinde bu davayı açmaları gerekiyor.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz