Kentsel Dönüşümde Planlı İlerlemek Önemli !

Bu zamanlarda gayrimenkul ve inşaat sektöründe en çok konuşulan konulardan biri kentsel dönüşüm. Son yıllarda kentsel dönüşüme büyük hız verildi ve ciddi destekler sağlanmaya başlandı. Kentsel dönüşümün hızlana bilmesi için tek apartman halinde değilde aynı anda pek çok apartmanı içinde barındıran, ada bazlı dönüşüme geçmek çok önemli. Bu zamanlarda da üzerinde en çok durulan konu ise bu ada bazlı dönüşüm. Konuya ilişkin açıklama ve değerlendirme AYAMDER Başkanı Mustafa Fidan Vursavuş tarafından geldi.  

Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) Başkanı Mustafa Fidan Vursavuş, kentsel dönüşüm uygulamaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Vursavuş, “dönüşümün parsel bazında değil, ada bazında yapılması gerekiyor”. Kentsel dönüşümde uzun vadeli planlamadan yoksun uygulamaların, çok ciddi sorunlara yol açacağını vurguladı. Vursavuş, “Eski yerleşim yerlerinde kentsel dönüşümün yapılabilmesi için belediyelerin devreye girmesi gerekiyor. İmar açısından oturmuş şehrin eski mahallelerindeki dönüşümlerle, parsel bazında değil, ada bazında dönüşüm yapılmalıdır. Belediyeler parselleri, ada haline dönüştürmelidir. Adana’da belediyeler bu riskin altına girmediler ve aslında kente de bu anlamda karar verdiler” dedi.

Kent merkezlerindeki otopark sıkıntısınada değinen Vursavuş, “Günümüzde her evde birden fazla araba mevcut. Eğer katlı otoparklar sağlanmazsa trafikte çok büyük sıkışıklıklar yaşanır. Kentsel dönüşümler yapılırken kararlar sektör temsilcileriyle görüşülerek alınmalıdır” dedi.

 

Kaynak: Dünya× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz