Kira ve Stopaj Vergisi İçin Kanun Teklifi Verildi !

Gelir Vergisi Kanununda değişiklik olması için yeni kanun teklifi verildi. Buna göre; esnaf ve sanatkârlardan alınan kira ve stopaj vergisinin artık alınmaması isteniyor.

CHP Milletvekili Gürsel Tekin'in hazırladığı kanun teklifinin gerekçesi şöyle açıklanıyor:

Borç batağında yüzen ve işini yapamayan binlerce esnaf ve sanatkârımız 2017 senesinde de kepenk indirmeyi sürdürüyor. SGK verilerince ülke genelinde esnaf sayısı Ocak 2017’de geçen seneye bakınca 204 bin azalarak, 1 milyon 807 bin rakamına geldi. Mevsimsellikten arındırılan değerlere göreyse, Aralık 2016’ya bakınca esnaf sayısı 177 bin azaldı ve son bir senede esnaf sayısı en çok 60 bin ile İstanbul’da azalma gösterdi.

Ne var ki esnafı, tüccarı, yatırımcıyı yönlendirmesi gereken devlet, dengesiz ve adaletsiz vergi sistemi yanında, ağır ve modası geçmiş istihdam politikaları yüzünden, kendi halkınım cesaretini yıkmış, onu resmen canından bezdirmiştir. Esnafımız, bir iş yapıp daha satışını yapmadan borçlandırıldığı ağır vergilerle, ailesine, çocuklarına götüreceği ekmek parasını peşinen ondan alınıyor. Esnaf kazansın veya kazanmasın, bir işyeri açmasıyla beraber mâliyece dayatılan ağır vergi kâbusuyla karşılaşıyor.

Her gün açtıkları dükkânları siftah yapamadan kapatmak zorunda kalan halk, mali anlamda ki kötü gidişat, terör ve etkileri, darbe, ohal gibi nedenler sebebiyle bırakın para kazanmayı, giderlerini dahi çıkaramaz hale geldi.

Yeni iş kurmak isteyen esnaf kardeşimiz ise, işyeri sahiplerinin isteklerini peşinen onaylamak zorunda kalıyor. Yapılan ksözleşmeler net kira üstünden belirleniyor ve vergi yükünü de mülk sahibi değil, kiracı olan esnaf kardeşlerimizin ve sanatkârlarımızın üstüne kalıyor. Kira gelirinden oluşan vergiyi, kira gelirini kazanan değil, kiracı olan esnaf ödüyor.

Senelerce devletin, mülk sahiplerinin ve esnafın çözümler aradığı ama hiçbir kimseninde hoşnut olmadığı, kira üzerinden alınan stopaj vergisi, bir tahsilat yönteminden çıkıp vergi yükünün bir diğer kişiye devredilmesi şekline dönmüş durumda.

2016 senesinde dükkan kiralarından kesilen toplam stopaj vergisi 6,7 milyar lirayı bulmuş durumda. Yani, işyerlerinde kiracı olan esnaf ve sanatkârlar, ticari eylemlerinden ötürü zarar dahi etseler, başkasına ait olan stopajı ödemek zorunda. Hatta işin kötü yanı vergiyi esnafın ödemesine rağmen resmi belgelerde işyeri sahibi ödemiş gözüküyor.

Kardeşlerimizi bu yükten kurtarmak için Gelir Vergisi Kanunu’nun 94. Maddesi’nde yapılacak küçük bir değişiklik, kira ve stopaj vergisinin çıkarılmasıyla önemli bir rahatlama olacaktır. Yapılacak bu değişiklik, dostlarımıza çok büyük bir destek sağlayacağı gibi, piyasa şartlarında yüksek kira ücretlerinin de düşmesine sebep olacaktır.

Esnafın üstündeki vergi yükünün azaltılmasıyla devletin kasasına daha fazla gelir gelecek ve bu düzenlemeler sonucunda; esnaf, sanatkâr ve şirketler ödedikleri kira ücretini tam anlamıyla kayıtlarına daha net kaydettirmiş olacak. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz