Konut Hesabında İlk Ödemeler 2019’da Yapılacak


Pek çok kişinin ev sahibi olabilmek için büyük umutlarla açtığı konut hesabı uygulaması büyük talep görmüş durumda. Geçtiğimiz aylarda devlet desteğinin artmasıyla birlikte bu talep daha da arttı. Konut sahibi olmak isteyen ve gerekli şartları sağlayan bireyler, bankalardan konut hesabı açarak, birikimlerine faiz ve en az üç yıl düzenli birikim yapmaları halinde yüzde 25’e varan ek devlet katkısı alabiliyor.

Ev sahibi olmak isteyenlere devlet desteği oranının yüzde 20'den 25'e, tutarının da 15 bin liradan 20 liraya yükseltilmesi konut hesabına olan ilgiyi artırdı. Buna göre devlet ilk katkısını 2019'da gerçekleştirecek. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca ailelerin ev sahibi olabilmeleri için Mayıs 2016'da başlatılan 'Konut Hesabı ve Devlet Katkısı' uygulamasında 13 bin hesaba ve 81 milyon lira birikime ulaşıldı.

Bakanlık, yeni düzenlemeyle, uygulamada 5 yıl ve daha uzun süre kalanlara ödeme miktarının en fazla yüzde 25'i kadar destek sağlayacak. 

Destek en fazla 20 bin lira olacak. Bu oran her yıl yeniden değerleme oranı kadar da artırılacak. 5 yıl sonunda 80 bin lira birikim yapan ilk evini aldığında 20 bin lira devlet katkısı alabilecek. Hesaplarda biriken paralara ilk devlet katkısı  2019'da yapılacak.

Konut Hesabı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1) Kendine ait konutu bulunmayanlar, bankalarda, konut hesabı açtırıyor ki, 14 banka bu hizmeti veriyor.  

2) Hesap açıldığında bir kereliğine, toplu para yatırılabiliyor; bunun da üst sınırı 30 bin lira. Sonrasında ise hesaba aylık ya da üçer aylık ödemeler yapılıyor. 

3) Aylık ödenecekse en az 250 lira, en çok da 2 bin 500 lira; üç ayda bir ödeme yapılacaksa da en az 750 lira, en çok 7 bin 500 lira hesaba para yatırılıyor. 

4) Hesaba, 3 yıl boyunca dokunulmaması ve bu süre içinde de aylık ödemelerin düzenli yapılması, devlet katkısından yararlanabilmenin temel kuralı.  × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz