Konut Kredi Faizlerinin Yönü Ne Olacak ?


Merkez Bankası faizi sabit tuttu, peki bundan sonra konut kredi faizlerinin yönü ne olacak?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Ekim ayı toplantısında faiz oranlarını yüzde 24’te sabit tutma kararı aldı. Bu karar konut kredisi faiz oranlarını nasıl etkileyecek?

Merkez Bankası özellikle dolar kurunun hızla yükselmesinin ardından, Eylül ayındaki toplantısında faizleri yüzde 17.75’ten 24’e çıkarma kararı almıştı. Bankalar da bu kararın ardından peş peşe konut kredisi faiz oranlarında değişiklik yaparak faiz oranlarını artırdı. Bankalar, konut kredisi faiz oranlarını artan faiz ve kredi maliyetlerinin ardından seri bir şekilde yükselterek rekor seviyelere ulaştırdı. Son dönemde bankaların ortalama konut kredisi faiz oranları yüzde 2.26 ile 3.32 arasında değişmektedir.

Ekim ayının ortalarından itibaren döviz kurlarının düşmesi sonucu başta kamu bankaları olmak üzere bazı bankaların konut kredisi faizinde indirimine gitmesine karşın diğer bankalar Merkez Bankasının faiz kararının sonucunu beklemeye başladı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, her ne kadar faiz oranlarında düşüş kararı almayarak sabit tutsa da; uzmanlar kısa ve orta vadede döviz kurunda yaşanan düşüş nedeni ile konut kredisi faizlerinde de düşüş yaşanabileceğini söylemektedir.

Şu aralar ortalama yüzde 2.79 seviyesinde olan konut kredilerinin en düşüğü kamu bankalarında yüzde 1.98 faiz oranından uygulanıyor.

Peki yüksek faizler ne zaman düşecek?

Uzman ekonomistlerin görüşlerine göre; Merkez Bankası’nın faizi sabit tutmasından ardından beklenti, makro ekonomide aksi bir gelişme olmadığı ve döviz kurlarında da yatay seyir devam ettiği sürece bir iki hafta içerisinde olası konut kredisi indirimlerine bankalar tarafından başlanacağı yönündedir. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz