Konut Kredilerinde Standart Gevşetme Sinyali

2017’de konut satış rekoru hedefleyen gayrimenkul sektörünü mutlu edecek bir veri paylaşan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Banka Kredileri Eğilim Anketinde, işletmelere kullandırılan kredilerde standartların sıkılaşmaya devam ederken, konut kredilerinde gevşetileceği, bireysel kredilerde ise temelde aynı bırakılacağı yönünde olduğu bildirildi.

Bankaların 2016'nın dördüncü çeyreğine ilişkin değerlendirmeleri ve 2017 yılının ilk çeyreğine ilişkin beklentileri içeren, TCMB’nin Ekim-Aralık 2016 Dönemi Banka Kredileri Eğilim Anketi’nde; "2017 yılının birinci çeyreği için beklentiler, işletmelere kullandırılan kredilerde standartların sıkılaşmaya devam edeceği, konut kredilerinde standartların gevşetileceği, taşıt kredilerinde ve diğer bireysel kredilerde ise standartların temelde aynı bırakılacağı yönündedir." denildi.

İşletmelerin geçen dönemde artış kaydeden kredi taleplerinin bu çeyrekte azaldığı tespit edilen ankette, bireysel kredi türlerinden konut kredi talebi ve diğer bireysel kredi talebinde artış yaşandığı, taşıt kredi talebindeyse azalma olduğu bilgisi yer alıyor.

Fon sağlama imkânlarının gelişimi açısından bankalar ele alındığında, yılın dördüncü çeyreğinde hem yurt içi fonlama koşulları hem de yurt dışı fonlama koşullarının sıkılaştığı belirtilen ankette;   "2017 yılı birinci çeyreği için bankaların beklentileri, yurt içi ve yurt dışı fonlama koşullarında sıkılaşmanın azalarak süreceği yönündedir." ifadesi kullanıldı.

Kaynak: Hürriyet× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz