Konut Kredilerindeki Yüksek Faiz Satışları Etkiliyor


Son aylarda konut satışlarındaki düşüşlerin en başında faiz oranlarındaki yükseklik dikkat çekiyor. Konut kredisindeki faiz oranlarının yüksek olması vatandaşı konut alımından vazgeçiriyor.

Bildiğiniz gibi Mart ayında yapılan araştırmalara göre konut satışları yüzde 14 düşüş yaşayarak 111 bin rakamına geriledi. Rakamların bu kadar gerilmesindeki en büyük etken yüksek faiz oranları gösteriliyor. Müteahhitler, vatandaşla satış ofisinde alım için el sıkıştıklarını ancak bankaya giden vatandaşın yüksek faiz nedeniyle alımdan vazgeçtiğini söylüyor.

Satış ofislerindeki fiyatlardan memnun olan vatandaşların konut alımını gerçekleştirebilmesi için bankaya gittikten sonra konut alımından vazgeçmesi faizlerin yüksek olmasından kaynaklanıyor.

Bankalardaki konut kredi faizlerinde de makasın çok yüksek olduğu görülüyor. Bazı bankalar oranı yüzde 1,21'lerde tutarken bazı bankalar ise yüzde 1,30, yüzde 1,35 ve hatta yüzde 1,40'a varan oranlarda aylık vade farkı talep ediyor. Bu da 10 yıl vadede 100 bin liralık krediyi yüzde 1,30'da bir zamanlar uygulanan şimdi ise imkansız gibi görünen yüzde 0,92'ye göre 31 bin 462 lira daha pahalı yapıyor. Oran 1,35'e çıktığında fark 35 bin 942 liraya çıkıyor. Vade farkı 1,40 olduğunda ise vatandaşın ödeyeceği fazladan tutar 40 bin 466 lirayı buluyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan sektör temsilcileri şunları belirtti…

Yüksek faiz nedeniyle satışların azalmasına tepki duyan sektör temsilcileri erken seçim kararının ise sektöre yeni bir umut olduğunu belirtti. GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, seçimin bir belirsizlik olduğunu belirterek, “İş yapanlar açısından belirsizlik bir sorun teşkil ediyor. Bu seçimlerin piyasaya çok olumlu etkisi olacak. Ekonomi, beklenti demek. Beklentileri kısa süre içerisinde netleştirmek gerekiyordu. Bu anlamda seçim kararını çok olumlu buluyorum” dedi. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım da erken seçim kararının satışlara olumlu yansıyacağını belirtti.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz