Konut Kredisi Faiz Oranları Tırmanışa Geçmiş Durumda


2018 yılının gelmesiyle birlikte kredi faiz oranları da büyük bir tırmanışa geçmişti. Tabi kredi faiz oranlarının artmasındaki en büyük sebeplerden birisi kur artışının aşırı derece de yükselmesi. Konut kredisi faizinde, faiz oranlarını yüzde 1’in altına çeken kamu bankaları bu kampanyasına son vermesiyle birlikte faizler tekrardan yüksek seviyelere geldi ve son iki haftada 5.32 puan birden yükseldi.

Kamu bankalarını yapmış olduğu kampanya ile birlikte konut satışları Mayıs ve Haziran aylarıyla birlikte artış kaydetmişti fakat faiz oranlarının eski seviyesine çıkmasıyla birlikte konut satışları da yavaşlamaya başlamış durumda. Merkez Bankası verilerine göre tüm bankaların ortalamasını gösteren konut kredisi faizi ayın son cuma günü itibarıyla mayısta yüzde 13.02, Haziran’da yüzde 13.14 olarak gerçekleşmişti. İndirimli faiz uygulaması temmuzun ilk haftasında da kısmen sürdü. 6 Temmuz’daki konut kredisi faizi yüzde 13.46 oldu. Bu tarihten sonra ise tırmanış başladı.

Konut kredisinde tüm bankaların ortalamasını gösteren faiz oranı 13 Temmuz’da yüzde 15.79’a, 20 Temmuz’da ise yüzde 18.78’e tırmandı. Yani konut kredisinde ortalama faiz 6 Temmuz’dan 20 Temmuz’a kadar geçen iki haftada tam 5.32 puan yükselmiş oldu.

Yazımızın başında kredi faiz oranlarının yükselmesindeki en büyük sebeplerden birisini kur artışı olarak belirtmiştik, diğer faktör ise mevduat faizlerinin de büyük bir yükselişe geçmesi. Bankaların mevduat faizlerinin yükselmesiyle birlikte maliyetleri de artmış durumda tabi ki buda kredi faizlerini yükseltmeye etkide bulunuyor. Tüm bankalar ortalamasına göre 20 Temmuz itibarıyla TL cinsi mevduatta ortalama faiz yüzde 16.38’e yükselmiş durumda. TL cinsi mevduatın ortalama faizinde geçen yıl sonuna göre 3.63 puanlık bir artış söz konusu. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz