Konut Kredisi Faiz Oranlarında Beklenen İndirim Gelmiyor!


Konut satışlarındaki düşüşün en büyük sebeplerinden birisi kredi faizlerindeki aşırı yükselme. Konut kredisi faiz oranları her hafta güncellenmesine rağmen sürekli olarak yükselişte. Geçtiğimiz günlerde güncellenen konut kredisi faiz oranları yüzde 3’ün üzerinde seyrediyor.

Konut kredi faizlerdeki beklenen indirim bir türlü gelmiyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Eylül ayı konut satış rakamlarına göre; ipotekli konut alımları geçtiğimiz yıla göre, yüzde 72 oranında düştü. Türkiye genelinde satılan 127 bin 327 konutun sadece 11 bin 330 tanesi banka kredisi ile satıldı. 

Geçtiğimiz günlerde bankalar konut kredisi faiz oranlarını tekrardan güncelledi. Verilere göre, ING Bank konut kredi faizlerini düşürdü. Banka 5 yıllık konut kredi faizi yüzde 2,65'ten yüzde 2,32'ye, 10 yıllık faizini ise yüzde 2,52'den yüzde 2,26'ya indirdi.

En düşük konut kredi faizini Ziraat Bankası kullandırıyor. Banka 5 ve 10 yıllık konut kredisi kullanmak isteyenlere yüzde 1,98 faiz uyguluyor. 

Konut kredi faizleri psikolojik bandı çoktan geçti. Faiz oranları yüzde 3'leri geçmiş durumda. Güncel faiz oranlarına göre, ICBC Bank 5 ve 10 yıllık konut kredi faizi kullanacaklara yüze 3,20 faiz oranı uyguluyor. HSBC ise yüzde 3,15 faiz veriyor. Anadolubank da 120 aylık kredi kullanacaklara yüzde 3,10 faiz uyguluyor. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz