Konut Kredisini Yapılandıranlara Müjde

Yargıtay, ev kredisiyle alakalı borcunu düzenleyen tüketicileri bağlayan karar aldı. Buna göre, ev kredisini düzenleyen kişiler, onlardan alınan yapılandırma ücreti geri verebilecek.

Kayseri ilinde 14 Şubat 2013'ta kullandığı krediyi düzenleyen vatandaş, yapılandırma sebebiyle bankanın 744,37 TL'lik erken ödeme cezasını almasıyla Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurdu. Ancak isteğin onaylanmaması kişinin kararının tersinin iptaline, yapılandırma olayında kendisinde alınan 744,37 liranın alınması sonucuna varıldı ve Tüketici Mahkemesi'nden istendi.

Mahkeme tarafınca; söz konusu davanın olumsuz şekilde kararına oy birliğiyle onay verilmiş, davacının talebiyle karar Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca kanun faydası için bozulması isteğiyle temyize gidildi.

Yargıtay ise bankanın yalnızca, mecburi, maddi ve onaylı giderleri kullanandan isteyebileceğini kaynak belirterek 744,37 lirayı daha önceden ödeme suçu adı altında alınan paranın davacıya iadesi kararına varıldı.

"Dava zamanında ki yasaya göre  "Kullanıcı, ev parasını kuruluşuna borçlandığı tüm rakamı evvelden ödeyebileceği şekilde veya birden çok ödemeyi zamanından önce yapabilir. Faiz değerinin sabit olarak belirlenmesi durumunda, anlaşmayı belirtmek kaydıyla bir veya daha çok ödemenin zamanından önce yapılması halinde ev ‘finansman kuruluşunca üketiciden erken ödeme ücreti isteyebilir. Erken ödeme şartlı faiz indirimi yapılarak planlanan ve tüketiciden ev finansmanı kuruluşuna evvelden ödenen rakamın %2'sini geçemez. Rakamlarında değişkenlik olarak şekillenmesi durumundaysa kişilerden evvel ödeme ücreti istenemez" kararı hali hazırda durmaktadır. Böyle bir anda, dosya incelendiğinde, dairenin geri iade istemiyle dosyaya eklenen, davalı bankanın 27 Ocak 2017 zamanlı cevabı ve ekindeki 26 Haziran 2013 tarihli davacıya ait dilekçeden, davacının 14 Şubat 2013 tarihinde kullandığı krediyi yapılandırdığı, yapılandırma işlemi sebebiyle davalı banka tarafından 744,37 lira erken ödeme cezası altında tahsilat yapıldığı görülmektedir.

 Bankanın yalnızca, zorunlu, makul ve belgeli masrafları tüketiciden isteyebileceğinin kabulü düşünüldüğünde, 744,37 lira erken ödeme cezası adı altında alınan bedelin davacıya iadesi gerekirken, aksine düşüncelerle yazılı şekilde karar verilmiş olması usul ve yasaya aykırı olup, bozulması gerekir. Belirlenen sebeplerle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının kanun yararına bozma talebinin kabulü gerekmiştir.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz